Naudinga

Prieš Kalėdas kraujo donorai dalinasi gerumu ir kviečia pradžiuginti vaikus

Kiekvienas į Nacionalinį kraujo centrą (NKC) kraujo paaukoti atėjęs donoras gali atlikti dvigubai kilnų darbą ir už auką jam skirtą simbolinę padėką – kino bilietą – perduoti sunkiai besiverčiančių šeimų vaikams. Tokiu būdu mūsų šalyje jau nudžiuginti keli šimtai mažųjų. Šventiniu laikotarpiu planuojama aplankyti ir daugiau jų, tad donorai kviečiami prisiminti apie šį mažą, bet didelę prasmę turintį poelgį.

Dovana, kurios sulaukia ne kasdien

Nors ne vienam iš mūsų išvyka į kino teatrą atrodo kasdienė pramoga, daliai Lietuvos vaikų tai yra retenybė, suteikianti didelį džiaugsmą. Kraujo donorų dovanų, t.y. kino bilietų, sulaukę Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriaus mažieji į kino teatrą ėjo net kelis kartus. Šio skyriaus vadovė Irma Zabulionytė sako, kad tokia išvyka ir pati filmų peržiūra vaikams buvo labai didelis ir džiaugsmingas siurprizas.

„Retai matome taip spindinčias vaikų akis ir kiek buvo džiugaus spygavimo, sužinojus, kad visi keliausime į kiną. Pas mus ateinantys vaikai savo namuose ne visada gauna šilto ir sotaus maisto, vieni dėl nepriežiūros, kiti todėl, kad šeimos labai sunkiai verčiasi. Nors ir norėtų vaikams suteikti viską, kas geriausia, ne visi tėvai tai gali padaryti. Tad ką jau kalbėti apie pramogas ir linksmybes… Vaikai to sulaukia labai retai“, – sako I. Zabulionytė.

Savo linkėjimus ir padėkas kraujo donorams perdavė ir patys vaikai. Po kelionės į kiną nugirstomis jų mintimis pasidalijo „Lietuvos Caritas“ atstovai. Jei vieniems patiko tai, kad filme buvo daug smagių ir prajuokinusių epizodų, kiti sakė, kad smagiausiai buvo tai, jog į kiną ėjo su draugais, o ir pats filmas buvo apie draugystę.

Gerumo akcija – donorų iniciatyva

Akcija „Aš dalinuosi gerumu“ gimė iš pačių donorų iniciatyvos. Didelė jų dalis sako, kad kraujo aukoja todėl, kad žino, jog tokiu būdu padeda kitam. Taip pat po donorystės procedūros apima pakylėjantis jausmas. O sužinoję, kad už dovanojamą kraują gautą kino bilietą gali perduoti sunkiai besiverčiančių šeimų vaikams, dalis donorų tuo noriai pasinaudoja. Po pirmojo akcijos etapo „Lietuvos Caritas“, „Gelbėkit vaikus“ ir Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriui buvo perdovanota daugiau kaip 300 bilietų.

NKC atkreipia dėmesį, kad dar galima dalyvauti ir antrajame akcijos etape, kuris vyks iki pat švenčių. Viskas, ką reikia padaryti donorui, tai prieš kraujo paėmimo procedūrą arba po jos NKC darbuotojui pranešti, kad simbolinę dovanėlę norėtų paskirti vaikams.

„Pastarieji keleri metai parodė, kad mūsų visuomenės sąmoningumas, požiūris į pagalbą kitam yra išties brandus. Vis daugiau žmonių jungiasi prie neatlygintinos kraujo donorystės akcijų, o už tai jiems priklausančių simbolinių dovanėlių atsisako ir paskiria jas vaikams. Tikime, kad ši akcija nebus vienadienė ir išaugs į gražią tradiciją“, – sako laikinoji NKC vadovė Ignė Klangauskienė.

Prieš šventes prašo susitelkti

NKC atstovų teigimu, artėjančios didžiosios metų šventės yra laikas, kai kraujo donorų prašoma ypatingai susitelkti. Šie metai apskritai išskirtiniai, nes pasiėmę keletą laisvų dienų žmonės per šventes iš viso galės turėti net vienuolika laisvadienių. Tai reiškia, kad kraujo atsargų gali smarkiai ir staiga sumažėti, nes didelė dalis donorų išvyks iš miestų, lankys artimuosius, atostogaus.

„Donorai, su kuriais nuolat bendraujame, prisipažįsta, kad paaukoti kraujo prieš ar per šv. Kalėdas yra dvigubai geras jausmas. Kai kurie tokiu būdu netgi įprasmina didžiąsias metų šventes, kiti sako, kad baigiantis metams nori suspėti padaryti dar vieną gerą darbą. Būna, kad donorai ateina kraujo padovanoti su šeimos nariais ar draugais, nes kartu tai daryti yra maloniau. Visiems donorams norime padėkoti ir pasakyti, kad ypač svarbu, jog donorystės misijos neužmirštate minėdami šventes“, – atkreipia dėmesį I. Klangauskienė.

Šiai minčiai pritaria ir Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriaus vadovė I. Zabulionytė. Jos manymu, visų rūšių donorystė, dalijimasis turi neįkainojamą reikšmę. Moteris pasakoja, kad visai neseniai viena „SOS vaikai“ Panevėžio skyriaus savanorė patyrė skausmingą likimo smūgį, neteko dukters. Tačiau net ir labai sunkią akimirką pagalvojo apie organų donorystę. I. Zabulionytės manymu, nėra didesnės dovanos kitam žmogui už padovanotą sveikatą ir gyvybę.

Visi esami ir prie kraujo donorystės norintys prisidėti donorai kviečiami atvykti į NKC padalinius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje.

Taip pat gruodžio 27–28 d. Vilniuje Žolyno g. 34 ir prekybos centre CUP (Upės g. 9) vyks jau tradicinėmis tapusios Draugų dienos, kurių metu donorai raginami kartu atsivesti savo antrąsias puses, šeimos narius ar bičiulius ir kartu padaryti kilnų darbą.

Nusprendusiems duoti kraujo, su savimi reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, būti sočiai pavalgius, pailsėjus, išgėrus daugiau, nei įprastai, vandens.

Pranešimą paskelbė: – -, UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai”