Naudinga

Prie Santaros klinikų leidosi sraigtasparnis – iš Latvijos skubiai atgabenti organai tranplantacijai

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad šiandien, gruodžio 10 d., Latvijoje buvo registruotas donoras, kurio inkstai ir kepenys 17 val. 10 min. sraigtasparniu pasiekė Vilniaus universiteto ligoninę Santaros klinikas. Organų transplantacijos bus atliktos trims recipientams.

NTB penktadienio rytą kreipėsi į Lietuvos kariuomenę su prašymu padėti skubiai pargabenti donorinius inkstus ir kepenis iš Latvijos Valmieros ligoninės į Santaros klinikas Vilniuje. Chirurgų komanda pirmiausia buvo gabenama į Kauną, kur iš 2-ojo Paieškos ir gelbėjimo posto pakilo Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis MI-8-T.

Kelionė iki Valmieros ligoninės, kuri yra šiaurinėje Latvijos dalyje, truko apie 2,5 val. Įprastai skrydžiai sraigtasparniu tokiomis oro sąlygomis nėra atliekami, tačiau profesionalūs karinių oro pajėgų pilotai vis dėlto nusprendė priimti tokią riziką ir pargabenti organus iš kitos šalies. Toks jų pasiryžimas ir drąsa šiandien išgelbės net trijų žmonių gyvybes.

Santaros klinikų chirurgai išsilaipinę Latvijoje iš karto skubėjo į operacinę, kur vyko keturias valandas trukusi inkstų ir kepenų eksplantacija. Tuo metu sraigtasparnio pilotai keliavo į Rygą, kur orlaivis buvo papildytas kuro, reikalingo grįžti atgal į Lietuvą. Pilotai kantriai laukė kol medikai baigs savo darbą ir bus pasiruošę kelionei atgal į Lietuvą su donoriniais organais.

Vos pradėjus kelionę atgal, kita medikų komanda Santaros klinikose jau pradėjo recipientų paruošimą, kad vos gavus organus – jie iš karto būtų transplantuoti be jokio papildomo laukimo. Tai itin daug komunikacijos ir koordinavimo reikalaujantys veiksmai, kurie turi sutapti praktiškai sekundžių tikslumu.

17 val. 10 min., jau sutemus, Santariškių eismo žiede nusileido organus gabenęs sraigtasparnis. Kelios minutės prieš tai, policija sustabdė eismą šioje vietoje, kad viskas įvyktų saugiai ir greitai. Donoriniai inkstai ir kepenys buvo iš karto nugabentos į šalia esančias Santaros klinikas, kur transplantacijos jau laukia trys recipientai.

Kartu į operacinę nuskubėjo ir ta pati medikų komanda, kuri pargabeno organus. Jie taip pat patys atliks ir organų transplantacijas, kurios gali užtrukti net iki aštuonių valandų.

Tai itin svarbus momentas organų transplantacijos sričiai, kuris parodo kiek daug darbo, pastangų ir bendradarbiavimo reikia, kad organai būtų pargabenti iš užsienio į Lietuvą ir transplantuoti čia laukiantiems recipientams. NTB yra be galo dėkingi Lietuvos karinėms oro pajėgoms, kurie nepaisant rizikingų oro sąlygų vis tiek priėmė sprendimą atlikti tokią sudėtingą kelionę ir šiandien išgelbėti net trijų žmonių gyvybes.

Trys organai iš vieno donoro – retas atvejis

Šis organų donorystės atvejis yra išskirtinis ne tik dėl to, kad organai buvo pargabenti iš Latvijos, bet ir dėl to, kad iš vieno donoro transplantacijai buvo paimti net trys organai. Tokių atvejų pasitaiko gana retai, įprastai iš vieno donoro transplantacijai tinka vienas ar du organai ir audiniai.

Organų transplantacija yra itin sudėtingas ir daug pasiruošimo bei komunikacijos reikalaujantis procesas. Gavus artimųjų sutikimą padovanoti mirusiojo organus, nedelsiant darbo imasi transplantacijų koordinatoriai ir profesionalios medikų komandos, kurios siekia užtikrinti sklandų transplantacijos procesą.

Ieškant tinkamų recipientų pirmiausia yra atsižvelgiama į jų kraujo grupę bei kitus medicininius duomenis, taip pat svarbu, kad recipiento kūno sudėjimas būtų panašus į donoro.

Pasitaiko atvejų, kuomet tinkamų recipientų donoro šalyje rasti nepavyksta, tuomet komunikacija pradedama su kitomis transplantacijas koordinuojančiomis organizacijomis, kurios ieško tinkamų recipientų kitose šalyse.

Tokiose situacijoje svarbiausia tampa laikas, kadangi kiekvienas organas ne žmogaus kūne gali išlikti gyvybingas tik tam tikrą laiką.

Organai pergabenami gana retai

Organų pergabenimų iš užsienio valstybių į Lietuvą pasitaiko retai. Šiais metais į Lietuvą buvo atskraidinti tik du organai: širdis ir kepenys. Per visą laikotarpį nuo 2011 m., tokių atvejų buvo 27.

Tuo tarpu iš Lietuvos į užsienį organai yra išgabenami kiek dažniau. Šiais metais į Vokietiją ir Šveicariją buvo išgabenta 13 organų: šeši plaučiai, šešios kepenys ir viena širdis.

Toks aktyvus tarptautinis šalių bendradarbiavimas suteikia vilties visiems recipientams, kurie šiuo metu laukia savojo donorinio organo. Tokių recipientų šiandien Lietuvoje yra 293. 116 iš jų laukia inksto, 3 – kasos inksto komplekso, 55 – širdies, 7 – plaučių, 5 – širdies ir plaučių komplekso, 107 – kepenų transplantacijos. Į šį sąrašą patenka ir 4 vaikai.

Šiuo metu Lietuvoje organų donorais gali tapti visi pilnamečiai asmenys, kurie pasirašo sutikimą ir įsigyja donoro kortelę. Tokių asmenų šiandien Lietuvoje yra kiek daugiau nei 38 tūkst. Prašymą galima užpildyti internetu ntb.lt svetainėje, taip pat NTB biure, visose gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse, savivaldybėse bei kitose valstybinėse įstaigose.

Pranešimą paskelbė: Lina Mustafinaitė, Nacionalinis transplantacijos biuras
Prie Santaros klinikų leidosi sraigtasparnis – iš Latvijos skubiai atgabenti organai tranplantacijai