Naudinga

Po svarstymo pritarta siūlymams gerinti pirminės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą

2023 m. rugsėjo 26 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 Seimas po svarstymo pritarė Sveikatos sistemos įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pakeitimams, kuriais siekiama gerinti pirminės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir mažinti šeimos gydytojams tenkančią administracinę naštą.

Pakeitimais numatoma suteikti teisę šeimos gydytojo komandos nariams – slaugytojams, išplėstinės praktikos slaugytojams ir akušeriams – išrašyti siuntimus specializuotoms paslaugoms, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis, gauti, vertinti asmens sveikatos būklę bei darbingumą ir išduoti nedarbingumo pažymėjimus (akušeriams – ir išduoti nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus).

Pagal siūlomus pakeitimus, slaugytojams būtų įtvirtinta teisė pratęsti pacientams prieš tai gydytojo paskirtą lėtinių ligų gydymą vaistiniais preparatais, leisti slaugytojams ir akušeriams savarankiškai vertinti asmens sveikatos būklę ir konsultuoti pacientus.

Kaip Seimo posėdyje pažymėjo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, pandemijos metu tiek buvęs ministras, tiek dabartinis ministras su komanda buvo delegavę kai kurias funkcijas atlikti slaugytojoms ir tai pasitvirtino.

„Visais atvejais gydytojas konsultuos, nustatys ligą, paskirs gydymą, bet jeigu eigoje vaistai veikia ir reikia pratęsti gydymą, tai nebūtinai reikės eiti pas gydytoją, tą galės atlikti kompetentinga slaugytoja“, − apie svarstomus pokyčius sakė parlamentaras. Pasak jo, labai dažnai žmonės skųsdavosi, kodėl reikia užsiregistruoti pas šeimos gydytoją vien tik dėl to, kad jis parašytų siuntimą dėl konsultacijos pas kitą gydytoją. Kaip tvirtino A. Matulas, jeigu įstatymas bus priimtas, tai padaryti galės slaugytojai.

Sveikatos sistemos įstatymo pakeitimo projektu siūloma numatyti, kad pirminės sveikatos priežiūros specialistai (šeimos gydytojo komandos nariai) galėtų išrašyti siuntimus antrinėms ar tretinėms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, nurodytoms sveikatos apsaugos ministro patvirtintame sąraše, gauti, o ne grąžinti pacientą pas šeimos gydytoją su rekomendacija gauti siuntimą kito reikalingo specialisto konsultacijai. „Sveikatos apsaugos ministerija parengs tvarką, kuri aiškiai reglamentuos, kuriais atvejais ir kurie šeimos gydytojo komandos nariai gali išrašyti siuntimą specializuotoms sveikatos priežiūros paslaugoms gauti, pvz., kai privalomas siuntimas šioms specializuotoms paslaugoms gauti yra reglamentuotas sveikatos apsaugos ministro patvirtintais aprašais, metodikomis ir pan.“, − pažymi iniciatoriai aiškinamajame rašte.

Be to, siūloma numatyti, kad nemokamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos turėtų būti teikiamos ir turint nemokamas antrines ar tretines asmens sveikatos priežiūros paslaugas suteikusių gydytojų siuntimą paslaugų tęstinumui užtikrinti. „Tokie siuntimai sutaupo šeimos gydytojo darbo laiko, nes pacientui iš gydytojo specialisto nebereikia grįžti pas jį vien tam, kad gautų siuntimą pas kitą gydytoją specialistą“, − tvirtinama aiškinamajame rašte.

Projektais taip pat numatoma išplėsti atvejus, kai reikalavimas turėti siuntimą būtų netaikomas. Siuntimo nereiktų, kai pacientas kreiptųsi į LNSS įstaigą ne tik dėl būtinosios medicinos pagalbos suteikimo, bet ir dėl ambulatorinių antrinės ar tretinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sveikatos apsaugos ministro numatytais atvejais ilgalaikio paciento sveikatos būklės stebėjimo laikotarpiu arba kai šios paslaugos teikiamos pagal ligų ir sveikatos sutrikimų ankstyvosios diagnostikos programose nustatytas sąlygas, arba kitais sveikatos apsaugos ministro nustatytais atvejais, atsižvelgiant į ligos ar sveikatos sutrikimo pobūdį (įskaitant užkrečiamumą).

Pasak naujų nuostatų iniciatorių, šie pokyčiai leistų pacientams greičiau patekti pas gydytojus konsultacijai, prisidėtų prie eilių mažinimo gydymo įstaigose.

Po svarstymo už teisės aktų pakeitimus (projektai Nr. XIVP-2808(2), Nr. XIVP-2809(2), Nr. XIVP-2810(2), Nr. XIVP-2811(2) balsavo 67 Seimo nariai, prieš buvo 11, susilaikė 32 parlamentarai. Tam, kad jie būtų priimti, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas