Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) prisidėdamas prie Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (angl. ECDC) jau 10 metų inicijuojamos Europos testavimo savaitės, lapkričio 20–27 d. kviečia aktyviai prisijungti prie šios iniciatyvos bei pasitikrinti dėl ŽIV, virusinių hepatitų B ir C bei lytiškai plintančių infekcijų (LPI). NVSC specialistai ragina įvertinti šių infekcijų riziką ir primena apie pasitikrinimo galimybes Lietuvoje ir kam labiausiai rekomenduojama pasitikrinti.
Epidemiologinė situacija
2022 m. pasaulyje gyveno 39 mln. ŽIV užsikrėtusių žmonių, iš kurių 1,5 mln. vaikai iki 14 m. amžiaus. Per visą minėtos infekcijos registravimo laikotarpį (1981–2022 m.) nuo su AIDS susijusių susirgimų mirė apie 40,4 mln. pasaulio gyventojų.
Lietuvoje pernai užregistruoti 252 nauji ŽIV atvejai, o per visą ŽIV registravimo laikotarpį (1988–2022 m.) – 3835 ŽIV infekcijos atvejai. 2018–2022 m. nuo AIDS mirė 85 ŽIV užsikrėtę asmenys.
„ŽIV, virusiniai hepatitai B ir C bei lytiškai plintančios infekcijos (LPI) gali nepasireikšti jokiais simptomais, tačiau toliau progresuoja arba sukelia komplikacijas. Be to, užsikrėtę šiomis infekcijomis žmonės gali užkrėsti kitus patys to net nežinodami. Todėl rekomenduojama kiekvienam įvertinti infekcijų perdavimo rizikas ir kreiptis dėl ištyrimo“, – pataria NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Rudaitis.
Kam rekomenduojama pasitikrinti?
Profilaktiškai pasitikrinti dėl ŽIV, virusinių hepatitų B ir C bei LPI pirmiausia rekomenduojama:
- asmenims, turėjusiems lytinių santykių su užsikrėtusiuoju ŽIV ar kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis;
- asmenims, turintiems atsitiktinių lytinių partnerių;
- asmenims, teikiantiems seksualines paslaugas už atlygį;
- vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais;
- narkotines ir psichotropines medžiagas vartojusiems ir vartojantiems asmenims;
- nėščiosioms;
- turint klinikinių (LPI) simptomų.
Dėl minėtų infekcijų rekomenduojama pasitikrinti visiems bent kartą gyvenime, o turintiems didesnę riziką bent kartą per metus bei atsiradus LPI klinikiniams simptomams.
Ką svarbu žinoti apie tyrimus?
Norint sužinoti, ar žmogus užsikrėtęs ŽIV, virusiniu hepatitu B ir C ar LPI, reikia atlikti laboratorinius tyrimus arba atrankinius greituosius testus.
- Dėl ŽIV anonimiškai ir nemokamai galima pasitikrinti atlikus atrankinį greitąjį ŽIV testą nevyriausybinėse organizacijose ir žemo slenksčio paslaugų kabinetuose. Įstaigų, kur galima pasitikrinti dėl ŽIV, sąrašą rasite čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/pasauline/istyrimas-del-ziv
- Nemokamai pasitikrinti dėl hepatito C viruso infekcijos gali visi šalies gyventojai, gimę 1945–1994 m. ir nepriskiriami rizikos grupėms, taip pat asmenys, kurie patenka į rizikos grupę. Rekomenduojama pasikonsultuoti su šeimos gydytoju dėl platesnės informacijos apie nemokamą patikrą dėl hepatito C.
- Kai kurios LPI gali neturėti simptomų, todėl specialiais tyrimais diagnozuoja ir gydo gydytojai specialistai.
- Tyrimus galima atlikti patiems greitaisiais testais. Greituosius savikontrolės testus galima įsigyti vaistinėse ir internetinėse parduotuvėse. Daugiau informacijos apie savikontrolės testus galite rasti šiuo adresu: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/A/AIDS/pasitikrink-pats).
Daugiau apie ŽIV, hepatitus B ir C, lytiškai plintančias infekcijas galite sužinoti NVSC svetainėje: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/ligu-aprasai-pagal-abecele
Išsamiau apie Europos testavimo savaitę skaitykite adresu https://www.testingweek.eu/, taip pat čia: https://www.facebook.com/EuroTestWeek
Pranešimą paskelbė: Vilda Bajoriūnienė, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos