Naudinga

Neišsemiamas sveikatos šaltinis – daigintos sėklos: kuo naudingos ir su kuo valgyti?

Nors Lietuvoje palengva įsitvirtina šiltesni orai ir bunda gamta, meto, kada daržuose sudygs pirmosios gėrybės, dar teks palaukti. Vis dėlto praturtinti organizmą sveikatai naudingais vitaminais ir kitomis vertingosiomis medžiagomis lengva dar pirmojo šviežio derliaus belaukiant, pavyzdžiui, skanaujant daigintas sėklas ar jų želmenis. Ūkininkai ir prekybininkai teigia, kad būtent šiuo metų laiku daugiausia nuperkama daigintų sėklų.

Neišsemiamas sveikatos šaltinis

Pasak jau daugelį metų „Maximai“ įvairias grūdinių kultūrų ir kitas daigintas sėklas tiekiančio ūkininko Juliaus Grajausko, daiginimui tinkamų sėklų spektras yra labai platus, o želmenų poveikis žmogaus sveikatai – itin reikšmingas.

„Kad skirtingose sėklose itin daug žmogaus organizmui naudingųjų maistinių medžiagų – vitaminų, fermentų, mikroelementų, jokia naujiena. Tačiau faktą, kad sėklas daiginant šių medžiagų kiekis išauga net kelis kartus, žino nedaugelis. Pavyzdžiui, vien daigintuose kviečiuose aptinkama 50 kartų daugiau vitamino E, 10 kartų daugiau vitamino B6, net iki keturių kartų daugiau kitų B grupės vitaminų, dusyk daugiau baltymų“, – sako J. Grajauskas.

Ūkininko J. Grajausko teigimu, daigintose sėklose esantys baltymai skatina ląstelių ir audinių atsinaujinimą, taip pat daigintos sėklos – puikus tirpiųjų skaidulų šaltinis. Reguliariai valgomi daigai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, gerina širdies ir smegenų veiklą bei virškinimą, stabdo mažakraujystės vystymąsi.

„Kasdieniam vartojimui puikiai tinka daigintos ridikėlių, lęšių, porų, linų, garstyčių, įvairių ankštinių daržovių sėklos, taip pat kai kurių pašarinių augalų sėklos. Netinka pomidorų, pelėžirnės sėklos, mat jose linkę kauptis sveikatai kenksmingi junginiai. Skirtingų sėklų daigai pasižymi skirtingomis skoninėmis savybėmis, todėl ir patiekalus jais verčiau gardinti skirtingai, pagal skonį“, – sako J. Grajauskas.

Parduotuvėje – platus asortimentas

„Šiuo metu savo pirkėjams galime pasiūlyti net 12 skirtingų rūšių daigintų sėklų ir želmenų, tai – lęšiai, saulėgrąžų branduoliai, grikiai, avižos, garstyčių daigai, daiginti kviečiai ir jų želmenys, lauko pupos, liucernos, pupelės, rugiai, daigintos saulėgrąžos. Tad ir sveikos gyvensenos puoselėtojams, ir žaliavalgiams „Maximos“ parduotuvėse yra išties platus daigintų sėklų pasirinkimas, o pirkėjai noriai renkasi šiuos vitaminų šaltinius“, – sako „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

Vien pernai, palyginus su 2016-aisiais, daigintų sėklų ir želmenų „Maximos“ parduotuvėse parduota net ketvirtadaliu daugiau. „Daugiausia daigintų sėklų ir želmenų yra parduodama būtent šiuo laikotarpiu – ankstyvą pavasarį – iki pasirodant daržuose pirmajam šviežiam derliui ir įvairiems žalumynams. Vasarą ir rudenį daigintų sėklų populiarumas būna šiek tiek mažesnis, tačiau papildyti savo maisto racioną daigintomis sėklomis, kurios itin praturtintos maistingomis medžiagomis, galima ištisus metus“, – pažymėjo V. Drulienė.

Pasak V. Drulienės, didžiausio pirkėjų populiarumo sulaukia kviečių želmenys, taip pat itin paklausūs lauko pupų daigai bei daiginti žalieji grikiai.

Kaip teigia „Maximai“ daigintas sėklas ir jų želmenis tiekiantis ūkininkas J. Grajauskas, augantis susidomėjimas daigintomis sėklomis išaugino ir jų pasiūlą. „Iš pradžių daiginome tik kviečius ir rugius, tačiau atsiradęs žmonių susidomėjimas sėklomis ir užmegztas ilgalaikis bendradarbiavimas su prekybos tinklu, skatino plėstis ir šiandien daiginimo ūkyje yra net 9 rūšių sėklos. Be tradicinių grūdinių kultūrų daiginame lęšius, saulėgrąžas, liucernas, grikius ir lauko pupas, belukštes avižas,“ – sako J. Grajauskas. 

Pasak ūkininko, grūdinės kultūros bei sėklos yra daiginamos ir į parduotuves tiekiamos ištisus metus, tad ir daigintomis sėklomis, kaip natūraliu vitaminų ir mineralų šaltiniu, organizmą galima stiprinti ir ankstyvą pavasarį, ir žiemą, kai nėra šviežio derliaus.

Tinka gardinti ir sumuštinius, ir įvairius troškinius

Daigintas sėklas, pasak ūkininko J. Grajausko, valgyti sveika kasdien, o jomis gardinti tinka beveik visus patiekalus – tereikia individualiai pagal skonį pasirinkti, kokie daigai su kuo valgyti skaniausi.

„Daigintomis sėklomis puikiai tinka gardinti salotas ar sumuštinį, jos visad paskanins daržovių patiekalus ar troškinius. Vis dėlto, jei ruošiamas karštas patiekalas, svarbu atminti, kad daigintas sėklas reiktų suberti gaminimo proceso pabaigoje, idealu – paskutinę minutę, idant jos išsaugotų savo gerąsias savybes“, – pataria J. Grajauskas.

Apie bendrovę „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia 245 „Maximos“ parduotuvės, kuriose dirba daugiau nei 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. klientų.

Pranešimą paskelbė : Lilija Eizintienė, Fabula Hill+Knowlton Strategies