Naudinga

Mirusio vyro artimieji padovanojo viltį sunkiems ligoniams

Nacionalinis transplantacijos biuras praneša, kad pirmadienį Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje registruotas donoras. Vyro artimieji priėmė kilnų sprendimą ir sutiko paaukoti jo organus donorystei. Atlikę būtinus tyrimus medikai nustatė, kad donorystei tinka vyro inkstai ir ragenos.

Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose dviem žmonėms bus persodinti mirusio vyro inkstai. Ragenos bus perduotos į Audinių banką.

Lietuvoje organų ir audinių transplantacijos iš viso laukia daugiau kaip 400 žmonių, tarp jų ir keturi vaikai. Sunkiai sergantiems žmonėms donorinio organo tenka laukti nuo kelių dienų iki kelių metų, o kai kurie taip ir išsvajotosios transplantacijos taip ir nesulaukia.

NTB kalbintas kunigas Benas Lyris dažnai ligoninėse lanko ligonius ir guodžia artimųjų netekusias šeimas. Jis pataria kiekvienam susimąstyti apie organų donorystę.

„Į laukiančiuosius transplantacijos siūlyčiau pažiūrėti kaip į savo vaikus. Nes jei matysime juos kaip svetimus, tolimus, jie ir nerūpės. Bet jei pagalvosime, kad mano pritarimas donorystei padėtų išgelbėti kažkieno tėvelį, grąžinti į šeimą mamą, padovanotų gyvenimą vaikui, viskas atrodys kitaip“, – patarė kunigas.

Vienas žmogus gali išgelbėti net 7 žmonių gyvybes. Lietuvoje persodinami inkstai, širdis, plaučiai, kepenys, kasa, ragenos, taip pat plaučių ir širdies bei kasos ir inkstų kompleksai.

Organų donorais Lietuvoje gali būti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie užpildo specialų sutikimą ir įsigyja donoro kortelę. Ši kortelė – tai altruistiško pasirinkimo simbolis, kuris parodo asmens pasiryžimą po mirties suteikti gyvenimą kam nors kitam. Tačiau net ir įsigijus kortelę, apie savo pasirinkimą labai svarbu pasikalbėti su artimaisiais, nes būtent jie netekties akimirką turės priimti sprendimą dėl donorystės.

Kunigas B. Lyris prisiminė situaciją, kai jam teko būti pakviestam į reanimaciją, kurioje gulintis žmogus buvo užpildęs donoro kortelę, tačiau kai medikai klausė artimojo sutikimo dėl organų išėmimo donorystei, šis vis tiek abejojo.

„Atsidūrus tokioje situacijoje sakau, kad didžiausia dovana, kurią galima padovanoti išeinančiam savo tėvui, vaikui, tai – gerbti jo valią ir ją pildyti, t.y., dovanoti gyvenimą kažkam kitkam, kaip pats mirusysis ir norėjo. Sakau: dabar Jums labai skauda dėl savo artimojo, bet negalite padaryti taip, kad visas pasaulis kentėtų dėl to, jog jūs netekote artimojo. Ir tame skausme kažkam suteikti viltį, padovanoti kažkam gyvenimą yra dieviška“, – sako kunigas B. Lyris.

Donoro kortelę įsigyti galima užpildžius prašymą internetu ntb.lt svetainėje, taip pat visose gydymo įstaigose ir „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Pranešimą paskelbė: Lina Mustafinaitė, Nacionalinis transplantacijos biuras