Naudinga

Krepšinio klubo „Rytas“ komanda apie sportą ir kraujo donorystę – ar tai suderinama?

„Kraujo donorystė ir profesionalus ar aktyvus sportas suderinama, jei abi šios veiklos yra planuojamos iš anksto. Paaukojus kraujo į treniruotes reikėtų grįžti palengva, nepervargti, prižiūrėti mitybą“, – pataria klubo Vilniaus „Rytas“ treneris Evaldas Kandratavičius. Jo treniruojamų krepšininkų manymu, didelis privalumas, jei sportuojantis žmogus aukoja kraujo.

Kraujo donorystė svarbi ir sportininkams

Vilniaus „Rytas“ klubo krepšininkas Mindaugas Girdžiūnas sako neabejojantis: jei galima suteikti kitam žmogui pagalbą, reikia taip padaryti. Kraujo donorus palaikantis sportininkas kol kas pats į jų gretas dar neįstojo ir prisipažįsta, kad tam yra žmogiška priežastis.

„Nors suprantu, kad aukojimo procedūra saugi ir nesudėtinga, iki šiol save pristabdau, nežinau, gal tai vadinama adatų baime. Kai pamatau vykstančią donorystės akciją, pagalvoju, kad reikėtų prisidėti. Manau, kad didelis privalumas, jei sportuojantis žmogus aukoja kraują. Žinau, kad ateis laikas, kai ir aš savo baimę nugalėsiu ir pasiryšiu šiam kilniam darbui“, – sako M. Girdžiūnas.

Donorystės idėją aktyviai palaiko ir jo treneris E. Kandratavičius. Jis sako, kad apie donorystę daug kalbama ir jo šeimoje, o jį patį asmeniškai paliečia viešumoje pasirodančios žinutės apie ligoninėse išaugusį kraujo poreikį.

„Abu su žmona dažnai pasikalbame apie kraujo donorystę, jos svarbą, mums tai nėra svetima tema. Deja, taip kartais būna gyvenime, kad suplanuoji, o po to žiūri, kad kažkas pakišo koją ir planas sugriuvo, atidedi kitam kartui“, – kalba E. Kandratavičius.

Patarimas aktyviai sportuojantiems

Jei profesionaliems sportininkams tinkamiausias metas aukoti kraujo yra atostogos arba ne sezono laikotarpis, tai tiesiog aktyviai sportuojantiems žmonėms, kurių tikslai nėra grįsti komandiniais siekiais ar dalyvavimu svarbiose rungtynėse, anot E. Kandratavičiaus, užsiimti kraujo donoryste kur kas paprasčiau.

„Reikėtų iš anksto susiplanuoti, kada norėtumėte paaukoti kraujo, ir atitinkamai paskirstyti fizinį krūvį. Svarbu, kad būtumėte pailsėję, jeigu naudojate maisto papildus, reikėtų kuriam laikui jų atsisakyti, nes tai gali iškreipti kraujo rodiklius.

Taip pat į sportą rekomenduojama grįžti palaipsniui, atsižvelgiant į bendrą savijautą, organizmo siunčiamus ženklus. Ne mažiau svarbi ir tinkama mityba, kurią vertėtų papildyti vitaminais ar mineralais, kurie pagreitintų kraujo kūnelių atsistatymo procesą“, – pataria E. Kandratavičius.

Sveikata – didžiausia dovana

Pasak Nacionalinio kraujo centro (NKC) laikinosios vadovės Ignės Klangauskienės, sportuodami rūpinamės savo sveikata ir gera savijauta, o aukodami kraują dovanojame sveikatą kitiems, todėl šios dvi veiklos gali eiti išvien.

„Kiekvieną dieną susiduriame su daugybe atvejų, kai žmones, svarstančius tapti kraujo donorais, stabdo adatų, kraujo baimė. Tai yra natūralu ir žmogiška, todėl nuolat stengiamės jiems priminti pagrindinį kraujo donorystės principą – jokios žalos donorui ir maksimali nauda ligonio sveikatai. Mūsų centro darbuotojai nepertraukiamai stebi ir vertina donorų sveikatos rodiklius, o ilgametė patirtis liudija, kad nuolatinė kraujo donorystė neturi jokios neigiamos įtakos donorų savijautai“, – sako I. Klangauskienė.  

NKC vadovė viliasi, kad dar lapkričio mėnesį pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su sostinės krepšinio klubu „Rytas“ taps sektinu pavyzdžiu ir padės atkreipti jaunosios kartos dėmesį, juos paskatins nugalėti savo baimes ir tapti kraujo donorais.

Siekiant didinti esamų ir būsimų donorų aktyvumą, prieššventiniu laikotarpiu NKC padalinyje, įsikūrusiame prekybos centre CUP (Upės g. 9, Vilniuje), vyks akcija, kurios metu donorai bus kviečiami užpildyti specialias žaidimo korteles, o kiekvienos dienos pabaigoje bus traukiamas vienas laimingasis. Jam atiteks krepšinio kamuolys su „Ryto“ krepšininkų parašais. Akcija vyks nuo gruodžio 16 dienos iki pat šv. Kalėdų.

NKC primena, kad kraujo donorais gali tapti asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus. Žmogaus kūno masė turi būti ne mažesnė kaip 50 kg. Donorams prieš kraujo davimą ir po jo atliekami tyrimai, vadinasi, duodamas kraujo žmogus nuolat tikrinasi sveikatą. Tiesa, pertraukos tarp kraujo davimo privalo būti ne trumpesnės kaip 60 dienų. 

Dovanoti kraujo donorai gali NKC padaliniuose didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

 

Pranešimą paskelbė: – -, UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai”