Skanaus!

Kiek laiko vištiena išlieka šviežia šaldytuve?

Virtą ir žalią vištieną galima laikyti nuo kelių dienų iki metų. Laikas, kurį vištiena išlieka šviežia, gali skirtis priklausomai nuo to, ar ji užšaldyta, ar atvėsinta.

Vištiena daugelyje namų ūkių laikoma pagrindine mėsa. Tačiau šis sveikas ir skanus baltymų šaltinis turi didelę bakterinio užteršimo riziką. Štai kodėl svarbu tinkamai jį paruošti, laikyti ir virti – kitaip vištiena gali tapti per maistą plintančių ligų priežastimi.

Vištieną laikyti šaldytuve patogu, tačiau daugeliui žmonių gali kilti klausimas, kiek laiko jie gali saugiai laikyti vištieną šaldytuve. Šis straipsnis padės suprasti, kiek laiko vištiena išlieka šviežia.

Kiek laiko vištieną galima laikyti šaldytuve?

Žalią vištieną šaldytuve galima laikyti maždaug 1–2 dienas. Tas pats pasakytina apie žalią kalakutieną ir kitą paukštieną.

Tuo tarpu virta vištiena šaldytuve gali stovėti maždaug 3–4 dienas.

Vištienos laikymas šaldytuve padeda sulėtinti bakterijų augimą, nes bakterijos linkusios lėčiau augti žemesnėje nei 4°C  temperatūroje.

Be to, žalią vištieną geriausia laikyti sandariame inde, kad jos sultys neištekėtų ir neužterštų kitų maisto produktų. Virtą vištieną reikia šaldyti sandariame inde.

Jei vištieną reikia laikyti ilgiau nei kelias dienas, geriausia ją laikyti šaldiklyje. Žalios vištienos gabaliukai gali būti laikomi šaldiklyje iki 9 mėnesių, o visa višta – iki 1 metų. Iškeptą vištieną šaldiklyje galima laikyti 2–6 mėnesius.

Kaip sužinoti, ar vištiena sugedo?

Jei vištieną palikote šaldytuve ilgiau nei kelias dienas, yra tikimybė, kad ji sugedo. Štai keli būdai, kaip sužinoti, ar šaldytuve esanti vištiena sugedo.

  • Jau praėjo „Geriausia iki“ data: labiau tikėtina, kad vištiena – žalia ir virta – nebėra šviežia ir tinkama vartoti jei jau praėjo „geriausia iki“ data.
  • Spalvos pokyčiai: žalia ir virta vištiena, kuri pradeda įgauti pilkai žalią spalvą, sugedo. Nuo pilkos iki žalios spalvos pelėsio dėmės rodo bakterijų augimą.
  • Kvapas: Tiek žalia, tiek virta vištiena skleidžia rūgštų kvapą, panašų į amoniaką, nes blogėja. Tačiau šį kvapą gali būti sunku pastebėti, jei vištiena buvo marinuota su padažais, žolelėmis ar prieskoniais.
  • Tekstūra: Vištiena, kurios tekstūra yra gleivėta, sugedo. Vištienos skalavimas nesunaikins bakterijų. Atvirkščiai, tai gali išplisti bakterijas iš naminių paukščių į kitus maisto produktus, indus ir paviršius ir sukelti kryžminį užteršimą.

Jei įtariate, jog vištiena sugedo – išmeskite.

Kodėl negalima valgyti sugedusios vištienos?

Sugedusios vištienos valgymas gali sukelti per maistą plintančią ligą, dar vadinamą apsinuodijimu maistu.

Vištiena kelia didelę apsinuodijimo maistu riziką, nes ji gali būti užteršta bakterijomis, tokiomis kaip Campylobacter, Salmonella ir kt..

Paprastai šios bakterijos sunaikinamos, kai kruopščiai kepate šviežią vištieną.

Tačiau vis tiek reikia vengti virti ir valgyti sugedusią vištieną. Nors pakartotinis kaitinimas ar virimas gali nužudyti paviršiaus bakterijas, tai nepašalins kai kurių bakterijų gaminamų toksinų, dėl kurių galite apsinuodyti maistu, jei valgysite.

Apsinuodijimas maistu gali sukelti nepatogius ir kartais pavojingus simptomus, įskaitant aukštą karščiavimą (virš 38,6 °C), šaltkrėtį, pykinimą, vėmimą, viduriavimą, kruvinas išmatas ir dehidrataciją.

Kai kuriais atvejais dėl sunkaus apsinuodijimo maistu gali prireikti hospitalizuoti ir blogiausia – galima net mirti.

Tad jei įtariate, kad jūsų vištiena sugedusi, jos nevalgykite. Visada geriausia išmesti vištieną, kuri, jūsų manymu, sugedo.