Buitis

Kapų tvarkymas: kaip pasirinkti kapo dekorą ir užtikrinti nuolatinę tvarką kapavietėje

Kada paskutinį kartą vaikščiojote po kapines? Jei šioje mirusiųjų atminimui skirtoje vietoje lankėtės senokai, galime patikinti, kad kapinės Lietuvoje prižiūrimos ir puoselėjamos. Vis rečiau pamatysi neprižiūrėtą žolėmis apžėlusį kapą, išvirtusį paminklą, o daugelis kapų tiesiog stebina praeivio akį įmantriais, bet gedului neprieštaraujančiais dekoro elementais, išpuoselėta augmenija. Kiekvienas susiduriame su netektimi ir šioje situacijoje norime, kad anapus iškeliavęs žmogus būtų pagerbtas kukliu, bet šiltu mūsų dėmesiu. Geriausiai tai įrodo nuolat ir nuoširdžiai prižiūrima kapavietė.

Po laidotuvių praėjus pusmečiui ar metams pats tinkamiausias laikas pasirūpinti ilgalaike kapo apdaila. Pilnas kapavietės įrengimas ir dekoras susideda iš kelių etapų. Aptarsime kiekvieną iš jų ir patarsime, kokius sprendimus kiekviename etape priimti atsižvelgiant į savo poreikius bei lūkesčius.

Kapo pamatų liejimas – tvarkos pradžia

Pamatų liejimas – atsakingas ir svarbus kapavietės tvarkymo etapas. Liejant pamatus tuo pat metu išliejamas ir postamentas, ant kurio bus statomas antkapis. Nuo pamatų kokybės priklausys tiek kapavietės estetika, tiek dekoro ilgaamžiškumas. Pamatų liejimui naudojamas itin kokybiškas betono mišinys, pamatai racionaliai armuojami metalu.

Liejimo darbai atliekami tam tinkamu oru, atsižvelgiama į naudojamo cemento ypatybes. Juk būtų apmaudu, jei naujai išpiltus pamatus reikėtų remontuoti praėjus vos vienai žiemai. Mūsų klimato juostoje, kur oro sąlygos tokios permainingos, betono gaminiams keliami ypač aukšti reikalavimai. Būtent dėl šios priežasties svarbu ne tik naudoti tinkamą betono mišinį, bet ir teisingai parinkti pamatų gylį. Jei reikia, gali būti gręžiami už pamatą gilesni poliai.

Renkamės tinkamą antkapį

Kapo puošyba akmenimis turi tokias gilias tradicijas kaip senovės žydų papročiai. Žinoma, akmeniu kapą puošti galėjo ir dar seniau egzistavusios kultūros. Šiandien ši tradicija nėra pamiršta, keičiasi tik antkapių mados. Iš akmens gaminami antkapiai paprastai yra sudaryti iš 1-3 dalių. Jei numatoma, kad kapavietė bus skirta tik vieno žmogaus amžinam poilsiui, tinka kuklus vienos dalies paminklas. Jei planuojama, kad tai bus šeimos kapavietė, verčiau rinktis platų vienos dalies arba kelių dalių antkapį. Tokiu atveju ant antkapio tilps keli užrašai.

Dažniausia paminklai gaminami iš granito akmens arba teraco. Galima rinktis iš kelių pagrindinių akmens atspalvių. Verta pažymėti, kad visiškai juodas akmuo šiek tiek išryškina ant jo nusėdusias dulkes, todėl šioks toks akmenyje matomas margumas jas užmaskuos. Ant šviesesnių atspalvių antkapių dulkės matosi nežymiai. Šiandien antkapiai yra pjaunami naudojant moderniausias stakles, kurios užtikrina ypatingą pjovimo tikslumą, todėl antkapiai atrodo patraukliai ir ilgai tarnauja.

Paprasčiausia išsirinkti paminklą iš jau sukurto dizaino modelių, tačiau visada galima užsisakyti ir individualų paminklo dizainą. Paminklo gamyba pagal individualų užsakymą gali užtrukti nuo dviejų iki keturių savaičių. Paminklo kaina priklauso nuo paminklo modelio ir dydžio. Paprastai paminklų kainos prasideda nuo 100 EUR, o ypač prabangus ir įspūdingas paminklas gali kainuoti net kelis tūkstančius eurų.

Estetiškas užrašas ant kapo – ne mažiau svarbi detalė

Gražiam antkapiui reikalingas patrauklus užrašas. Raidės ant antkapio gali būti iškalamos arba pritvirtinamos. Raidės gali būti iškalamos ranka arba lazeriu. Jei raidės iškalamos ranka, vieno simbolio kaina yra apie 4 EUR, o atliekant šį procesą lazeriu vienas simbolis gali kainuoti apie 1,50 EUR. Žinoma, kainą lemia ir simbolių dydis, kalimo gylis, raidžių plotis ar šrifto sudėtingumas.

Bronzinės raidės prie antkapio paviršiaus primontuojamos. Šis metodas paprastesnis ir ypač lengvai pritaikomas seniems antkapiams. Norint sename antkapyje iškalti kokybiškas raides antkapį gali tekti šlifuoti, o pritvirtinamos raidės tiks ant bet kokio paviršiaus.

Rekomenduojame prieš užsisakant užrašo pasidomėti, kaip atrodo antkapių užrašai atlikti skirtingais metodais. Jei neturite galimybės pasivaikščioti po kapines, apsilankykite internetinėse paslaugų tiekėjų galerijose. Beje, turėkite omenyje, kad ant antkapio galima užrašyti ne tik velionio vardą, pavardę, gimimo ir mirties datas, bet ir skambią bei prasmingą frazę, mėgstamą jo ar jos eilėraštį, dainos posmą.

Kapo vidaus dekoro įvairovė

Kiekvienas norime, kad mūsų artimo žmogaus kapas šiek tiek skirtųsi nuo kitų kapaviečių. Juk taip pagerbiamas mirusysis, parodoma, kad jis mums svarbus. Būdų, kaip dekoruoti kapavietės vidinę dalį, yra išties nemažai. Tiems, kas nori ilgalaikės apdailos ir neturi laiko dažnai aplankyti kapą, rekomenduojame rinktis granito dangą. Kapavietę dengianti granito plokštė atrodo įspūdingai bet kokiu metų laiku ir ją tereikia kartas nuo karto nuvalyti.

Kitu atveju galima pasirinkti kapavietės klojimą trinkelėmis. Tai taip pat ilgaamžis dekoras, kuris išvaduos nuo dažno piktžolių ravėjimo ir kitos priežiūros. Trinkelės gali būti klojamos ant betonuoto pagrindo arba ant žvyro ar granito atsijų. Pirmuoju atveju užtikrinamas trinkelių stabilumas, o antruoju už trinkelių klojimą mokate kiek mažiau, tačiau trinkeles lengva pašalinti, jei reikia palaidoti kitą mirusįjį ar pakeisti dekorą.

Norėdami sukurti išskirtinę kapavietės išvaizdą, trinkeles kapo dekorui turite galimybę pasirinkti iš gana didelės trinkelių įvairovės. Jei norite kapo dekorą keisti dažniau arba tiesiog ieškote pigesnio dekoravimo būdo, rekomenduojame birią dangą. Tai galėtų būti smėlis, juodžemis arba skalda. Šias medžiagas galima derinti tarpusavyje, sukurti įmantrias mozaikas ar piešinius.

Kapavietės apželdinimo idėjos

Jei kapą dengsite granito plokšte, vietos augalams tikriausiai neliks, tačiau pasirinkus birią dangą visada turėsite galimybę kapavietę papuošti daugiamečiais arba vienmečiais augalais. Iš vienmečių gėlių kapavietei tinka smulkiažiedės chrizantemos, gazanijos, įvairių rūšių gvazdikai, celiozijos, gvazdikiniai serenčiai, žemaūgiai jurginai, krūminės lobelijos ir kitos gėlės. Ne ką mažesnė ir daugiamečių augalų įvairovė. Kad gėlynas išties patrauktų akį, o jo priežiūra būtų paprastesnė, galima aprėminti gėlyną specialiais perskyrimais, tvorelėmis arba granito gaminiais.

Kaip prižiūrėti artimo žmogaus kapą nuolatos

Kad kapas visada atrodytų patraukliai, jam reikalinga nuolatinė priežiūra. Jei patys neturite galimybės nuolat prižiūrėti kapo, šią užduotį galite patikėti kapų priežiūros specialistams. Kapo priežiūros paslaugos kainos prasideda nuo 20 EUR per mėnesį. Kaina priklauso nuo pageidaujamų paslaugų įvairovės bei apsilankymų dažnumo.

Kapą lankantys kapų priežiūros specialistai atlieka pačius įvairiausius darbus. Tai gali būti augalų laistymas, vienmečių augalų sodinimas ar persodinimas, augalų tręšimas, piktžolių ravėjimas, samanų šalinimas. Taip pat rekomenduojama kiek galima dažniau nuvalyti paminklą, bortelius ar granito plokštę. Prireikus galima impregnuoti paminklą specialiomis priemonėmis. Kapų priežiūros specialistai gali nufotografuoti sutvarkytą kapą ir nuotrauką atsiųsti jums.

Jei ieškote, kas pasirūpintų kapo dekoro elementų gamyba, jei jums reikia tinkamo antkapio, pamatų liejimo ar kitų paslaugų, MB „Kapų tvarkymas“ gali tapti patikimu ir ilgalaikiu jūsų partneriu. Kaune įsikūręs, bet visą Lietuvą kokybiškais dekoro gaminiais aprūpinantis kolektyvas mielai konsultuoja visais svarbiais klausimais, pasiūlo racionalius kapų tvarkymo sprendimus. Kapų paminklus galite apžiūrėti Karmėlavoje ir Rokuose (netoli Vainatrakio kapinių) arba internetinėje svetainėje. Reguliarią kapų tvarkymo paslaugą MB „Kapų tvarkymas“ gali pasiūlyti visame Kaune ir Kauno rajone.