Skanaus!

Kaip patikrinti ar kiaušinis šviežias: kiaušinio šviežumo testas

Kaip žinoti, ar kiaušinis yra šviežias? Beveik kiekvienas yra susidūręs su šiuo galvosūkiu. Tiesa, kad laikui bėgant kiaušinio kokybė pradeda blogėti, nes viduje esanti oro kišenė didėja, o baltymas plonėja. Tačiau kiaušinis „sugenda“ tik tuomet, kai pradeda irti dėl bakterijų ar pelėsio.

Iš tikrųjų kiaušiniai gali būti visiškai tinkami vartoti dar daug savaičių. Tuo tarpu, jei abejojate, ar jūsų šaldytuve esantys kiaušiniai vis dar yra geri, egzistuoja keletas priemonių, kurios jums padės tai sužinoti.

Patikrinkite galiojimo datą

Vienas iš paprasčiausių būdų sužinoti, ar jūsų kiaušiniai dar tinkami vartoti – patikrinti ant kiaušinių dėžutės nurodytą galiojimo datą. Tačiau jei šaldytuve laikomus kiaušinius išmesite iškart, kai tik ši data sueis, galite išmesti visiškai gerus kiaušinius.

Galiojimo terminas nurodo, kiek laiko parduotuvėje turėtų būti parduodami kiaušiniai – ne ilgiau kaip 30 dienų po supakavimo, tačiau tai nebūtinai reiškia, kad kiaušiniai sugedo. Kita vertus, tinkamumo vartoti terminas žymi datą, po kurios kiaušiniai laikomi ne tokiais šviežiais. Jei kiaušinių galiojimo laikas ant dėžutės dar nesibaigė, arba nuo kiaušinių pakavimo datos praėjo 21-30 dienų, galite būti tikri, kad jie vis dar švieži.

Ir nors po tam tikros datos kiaušinių kokybė gali pradėti prastėti, jie vis dar gali būti tinkami vartoti kelias savaites, ypač jei buvo laikomi šaldytuve, kuris išsaugo kokybę ir apsaugo nuo bakterijų dauginimosi. Tačiau jei ant dėžutės nurodyta data yra pasibaigusi, norint nustatyti, ar kiaušiniai geri, ar blogi, gali tekti naudoti kitą metodą.

Atlikite kiaušinio kvapo testą

Kiaušinio kvapo testas yra seniausias, paprasčiausias ir patikimiausias būdas nustatyti, ar kiaušinis sugedo. Jei pastebėjote, kad jūsų kiaušinių tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs, galite nustatyti, ar jie vis dar geri, paprasčiausiai užuodę kvapą. Sugedę kiaušiniai skleis nemalonų kvapą, nesvarbu, ar jie žali, ar virti kiaušiniai, o jei jų kvapas yra normalus, t.y. nėra jokio kvapo, tai geras ženklas, kad kiaušinį vis dar galima naudoti.

Apžiūrėkite vizualiai

Kol kiaušinis dar yra su lukštu, patikrinkite, ar jo lukštas nėra įtrūkęs, gleivėtas ar dulkėtas. Įtrūkimai gali reikšti, kad ant lukšto yra bakterijų, o miltuotas lukštas gali reikšti pelėsį. Jei lukštas sausas ir nepažeistas, prieš naudodami kiaušinį sudaužykite jį į švarų baltą dubenėlį ar lėkštę. Atkreipkite dėmesį į bet kokius rožinės, mėlynos, žalios ar juodos spalvos pokyčius trynyje ar baltyme, nes tai gali reikšti bakterijų dauginimąsi.

Taip pat galite patikrinti, ar kiaušinio baltymas arba trynys nėra skystas. Tai rodo, kad kiaušinis yra senas ir jo kokybė suprastėjo. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad kiaušinis sugedo, jis vis dar gali būti visiškai tinkamas naudoti.

Kiaušinio plūdrumo testas

Plūdrumo testas yra vienas populiariausių metodų, leidžiančių patikrinti, ar kiaušinis yra geras, ar blogas. Norėdami atlikti plūdrumo testą, atsargiai įdėkite kiaušinį į dubenėlį su vandeniu. Jei kiaušinis nuskęsta, jis yra šviežias. Jei jis pakyla į viršų arba net plūduriuoja, vadinasi, yra senas.  Tačiau atminkite, kad šis metodas gali padėti nustatyti, ar kiaušinis šviežias, ar senas, tačiau jis nepasako, ar kiaušinis geras, ar blogas. Kiaušinis gali nuskęsti ir vis tiek būti blogas, o plūduriuojantis kiaušinis gali būti tinkamas valgyti.