Sveikata

Kaip menopauzė gali paveikti jūsų burnos sveikatą?

Menopauzės problemos, kylančios dėl sumažėjusio estrogenų kiekio, įvairiai veikia moters organizmą. Be gerai žinomų ir gydomų problemų, yra ir netikėtų šios natūralios būklės sukeliamų simptomų, pavyzdžiui, burnos sveikatos problemos. Dėl šios priežasties labai svarbu reguliariai gydytis dantis pas gydytoją odontologą ir stengtis nepraleisti nė vieno vizito.

Menopauzės metu jums galėjo atsirasti labai keistas ir nemalonus deginimo pojūtis burnoje. Kai kurios perimenopauzės burnos problemos gali būti burnos sausumas arba galite jausti skausmą kramtant. Pravartu žinoti, kad visos šios problemos gali turėti įtakos menopauzei dėl mažėjančio estrogenų kiekio Jūsų organizme.

Koks ryšys tarp menopauzės ir burnos sveikatos?

Hormoniniai pokyčiai neabejotinai turi įtakos jūsų burnos higienai. Tai vyksta įvairiais jūsų gyvenimo etapais. Galime kalbėti apie jūsų lytinį brendimą, nėštumą, menstruacijas ir menopauzę – visais šiais etapais Jūsų dantys patiria pokyčius.

Tai reiškia, kad menopauzė ir dantys yra neišvengiamas ryšys, kurį reikėtų stebėti ir gydyti.

Kokie yra menopauzės simptomai burnoje?

Dantenų uždegimas

Menopauzė yra viena dažniausių hormoninio gingivito priežasčių. Kiti dantenų uždegimo simptomai yra dantenų kraujavimas, dantenų patinimas, o negydomi jie gali sukelti dantenų recesiją ar net dantų netekimą.

Burnos sausumas

Burnoje esančios seilių liaukos labai priklauso nuo hormonų. Joms reikalingi hormonai, kad palaikytų pastovią seilių gamybą. Tačiau mažesnis estrogenų kiekis gali sumažinti šią gamybą ir sukelti burnos sausumą (arba kserostomiją), dėl kurio burnoje gali dar labiau kauptis mikrobai. Negydoma ji gali sukelti dantų ėduonį. Kita vertus, burnos sausumas ir menopauzė yra susiję ir kitais būdais, kurie sukelia dantenų infekcijas, dantenų jautrumą, burnos opą ir dantenų skausmą.

Burnos deginimas

Burnos deginimo sindromas (BMS) yra dar viena problema, kuri gali ištikti moteris menopauzės metu, ir ji nėra tokia reta, kaip jums atrodo. Jis gali pasireikšti be jokių burnos ertmės pokyčių, tačiau gali paveikti lūpas, skruostus ir liežuvį.

Ir šis simptomas labai dažnas pomenopauzės laikotarpiu.

Dantų jautrumas

Hormonų sumažėjimas menopauzės metu gali sukelti tam tikrų problemų ir su dantimis, ypač kai geriate ar valgote ką nors labai šalto arba labai karšto- tuomet galite susidurti su dantų jautrumu. Jis išsivysto, kai tam tikra danties dalis pradeda prarasti apsauginę dangą. Taip jūsų nervai tampa pažeidžiami ir galite jausti diskomfortą bei skausmą.

Pakitęs skonis

Maisto skonio pokyčiams įtakos gali turėti ir menopauzė. Net jei paprastai mėgstate kokį nors sūrų, rūgštų ar pipirinį maistą, menopauzės metu gali būti sunku jį valgyti. Kai kurios moterys sako, kad menopauzės metu jos jaučia labai blogą skonį burnoje, o tai yra normali jos pasekmė. Tiesą sakant – jei retkarčiais jaučiate, kad maistas yra per kartus, nesijaudinkite – tai gali būti dar vienas šių simptomų požymis.

Ką galite dėl to padaryti?

Galbūt jums kyla klausimas, ką daryti prieš patiriant kai kurias menopauzės sukeltas burnos ertmės problemas.

Pirmiausia turėtumėte apsilankyti pas odontologą. Iš burnos sveikatos specialisto gausite visą reikiamą informaciją. O nuvykę ten gausite gydymą arba, jei turite problemų su dantenomis, jums bus suteiktas tinkamas dantenų ligų gydymas. Papildomas dalykas, kurį galite padaryti, yra labai paprastas – tiesiog darykite tuos pačius dalykus, kuriuos paprastai darote burnos sveikatai. Turėtumėte valyti dantis du kartus per dieną, stengtis reguliariai (jei įmanoma, kiekvieną dieną) praktikuoti dantų siūlą ir skalauti burną po dantų valymo ir valymo. Kita vertus, galite stengtis vartoti daugiau vandens ir mažiau alkoholio, mažiau valgyti cukraus produktų ir aštraus maisto. Ir jūsų burnos sausumo problemos išnyks.

Ar gali padėti hormonų terapija?

Be reguliarios burnos higienos palaikymo ir lankymosi pas odontologą, galite pabandyti taikyti ir hormonų terapiją. Viena iš galimybių gali būti hormonų pakeičiamoji terapija (HRT). Ji gali būti labai naudinga, jei reikia sušvelninti arba sumažinti menopauzės simptomus. Prieš pradėdami šią terapiją, būtinai kruopščiai patikrinkite visą HRT naudą ir riziką. Kitas svarbus dalykas, kurį turėsite padaryti, – išsiaiškinti, ar esate tinkama kandidatė jai taikyti, nes ji gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį. Vis dėlto neseniai atliktas tyrimas rodo, kad žmonėms, kuriems taikoma ši terapija, yra mažesnė įvairių dantenų infekcijų rizika.