Kiekviena nėščia moteris Lietuvoje turi teisę į nemokamus tyrimus. Nėštumą prižiūrintis gydytojas juos skiria reguliariai. Atliktų tyrimų dėka galima stebėti vaiko vystymąsi ir būsimos mamos sveikatą. Jų tipas ir dažnis nustatomas remiantis mūsų šalies akušerių ir ginekologų draugijos rekomendacijomis.
Nėštumo metu atliekami tyrimai yra pagrįsti medicininiu požiūriu. Dėl reguliarių tyrimų sumažėja rimtų komplikacijų rizika motinai ir jos kūdikiui. Gydytojai gali labai anksti nustatyti anomalijas ir imtis atitinkamų gydymo priemonių. Testavimas nėštumo metu yra susijęs su motinų mirčių, perinatalinio mirtingumo ir priešlaikinio gimdymo sumažėjimu.
Kokie nėštumo tyrimai atliekami reguliariai?
Nėščia moteris pirmąjį ir antrąjį trimestrą turi lankytis pas ginekologą kas 4 savaites. Paskutinėmis nėštumo savaitėmis konsultacijų dažnumas didėja. Gydytojui nusprendus, gali tekti lankytis dažniau. Tai dažniausiai liečia moteris, kurios nėštumo metu serga lėtinėmis ligomis arba kurių nėštumas yra rizikingas.
Reguliarūs nėštumo tyrimai yra:
- ginekologinė apžiūra,
- kraujo tyrimai,
- šlapimo tyrimai,
- kūno svorio matavimas,
- kraujospūdžio matavimas,
- ultragarso tyrimas (echoskopija),
- gliukozės testas.
Be to, tam tikrais atvejais būsimoji mama gauna siuntimą papildomiems tyrimams, pavyzdžiui, prenataliniams tyrimams, kurie nustato vaiko genetinių defektų riziką. Jei siuntimo negaunate, tačiau norite pašalinti tam tikrus įtarimus ir nepagrįstą nerimą, galite neinvazinius prenatalinius tyrimus pasidaryti pačios. NIPT tyrimo kaina priklauso nuo daugelio aspektų, tokių kaip tiriamų genetinių ligų diapazonas, tyrimo pobūdis, rezultatų laukimo trukmė ir pan.
Pirmasis nėštumo trimestras
Gavusi teigiamą nėštumo testo rezultatą, besilaukianti mama turėtų atvykti į išsirinktą gydymo įstaigą. Tačiau vizitas negali vykti per anksti ar per vėlai – gydytojas tuomet negali atlikti visų reikiamų tyrimų. Pas ginekologą rekomenduojama apsilankyti 7–8 nėštumo savaitę. Vėliausias terminas yra 10 savaitė.
Pirmojo vizito metu gydytojas parengia išsamią sveikatos istoriją. Ginekologas teiraujasi apie lėtines ligas, vartotus vaistus, chirurgines procedūras, ankstesnius nėštumus (jei buvo), paskutinių menstruacijų datą ir kitus aspektus.
Taip pat būtina atlikti ultragarso tyrimą. Šiuo nėštumo periodu jis yra atliekamas per makštį. Šio tyrimo dėka gydytojas gali nustatyti vaisiaus buvimą gimdoje, nustatyti nėštumo trukmę ir įvertinti moters reprodukcinių organų būklę. Būsima mama taip pat gauna siuntimą atlikti laboratorinius tyrimus. Tai: kraujo tyrimas, kraujo grupė, gliukozės kiekis nevalgius, sifilio testas, ŽIV, raudonukės, toksoplazmozės ir hepatito C viruso (HCV) tyrimai bei šlapimo tyrimas. Nėščioji taip pat siunčiama odontologo konsultacijai. Nėštumo metu rekomenduojama ir net būtina išgydyti esamas burnos ertmės ir dantų ligas.
Vėlesni tyrimai
11-14 nėštumo savaitė – laikas dar vienam vizitui pas ginekologą. Gydytojas atliks pagrindinius tyrimus (ginekologinius, kraujospūdžio, kūno svorio) ir surašys išsamią anamnezę. Be to, jis atliks ultragarso tyrimą per besilaukiančios moters pilvo sieną. Tai visiškai saugu.
Echoskopijos nėštumo metu tikslas – įvertinti vaisiaus sandarą. Gydytojas atidžiai tikrina jo matmenis ir išsivystymo laipsnį. Tikrina kaukolės, pilvo sienos, stuburo, virkštelės, viršutinių ir apatinių galūnių formą. Taip pat matuojamas CRL parametras (vaisiaus ūgis nuo viršugalvio iki uodegikaulio), kaklo raukšlės vaiskumas ir vaisiaus širdies susitraukimų dažnis. Ultragarso tyrimas leidžia nustatyti dažniausiai pasitaikančių chromosomų anomalijų riziką.
Būsimoji mama taip pat gauna siuntimą vėl atlikti bendrąjį kraujo ir šlapimo tyrimą.
Tyrimai 15-20 nėštumo savaitę
Nuo 15 iki 20 nėštumo savaitės bus dar vienas vizitas pas ginekologą. Gydytojas atlieka pagrindinius tyrimus. Tai ginekologinė apžiūra, makšties pH įvertinimas, kraujospūdžio ir kūno svorio matavimas.
Per šį laiką patartina atlikti krūtų tyrimą ir echoskopiją. Žinokite, kad nėščioms moterims taip pat gresia krūties vėžys. Šiuos tyrimus galima atlikti jau per pirmąjį nėštumo trimestrą. Taip pat rekomenduojami tolesni prenataliniai tyrimai.
Tyrimai 38–39 nėštumo savaitę
Gimdymas jau visai šalia. Paskutinėmis nėštumo savaitėmis būsimoji mama atlieka pagrindinius ginekologinius ir akušerinius tyrimus. Jei vaikas tuo metu neateina į pasaulį, gydytojas atlieka ultragarso tyrimą, įvertindamas vaiko svorį, vaisiaus širdies plakimo ir gimdos susitraukimų dažnį.