Sveikata

Ką reikia žinoti apie turniketus, apart to, jog jie privalo būti vaistinėlėse?

Pastarąjį pusmetį turniketai buvo apkalbami plačiai. Ne patys ir ne tai, kaip jais naudotis, tačiau buvo aptarinėjama nauja tvarka, kuomet automobilių pirmos pagalbos vaistinėlėje turi atsirasti naujos priemonės, viena iš jų – turniketas medicininis stipriam kraujavimui stabdyti.

Privalo, tai privalo, tačiau ar žinome kas tai ir kaip juo naudotis? Šiandien pabandysime trumpai aptarti svarbiausias detales ir informaciją, kurią privaloma žinoti apie turniketus.

Kas yra turniketai kraujavimui stabdyti?

Turniketai yra tvirtos juostos, naudojamos kraujavimui kontroliuoti, visiškai sustabdant kraujo tekėjimą į žaizdą. Turniketai veikia tik esant rankų ir kojų traumoms. Jūs negalite tiksliai apvynioti tvirta juosta aplink sužeistojo kaklą ir suspausti, kad sustabdytumėte kraujo tekėjimą, nes tai padarius, sužeistasis bus pasmaugtas. Lygiai taip pat negalima panaudoti turniketo liemeniui. Dėl to turniketai naudojami tik galūnėms – kojoms ir rankoms.

Tradiciškai turniketai yra skirti stipriausiam kraujavimui stabdyti, kad pacientą neištiktų šokas ar jis mirtinai nenukraujuotų. Tai kraštutinė priemonė, naudojama kuomet iškyla gyvybės ir mirties klausimas.

@Autoreka.lt iliustracija.

Turniketo panaudojimas

Net ir tinkamai naudojant, turniketas gali sukelti sunkų audinių pažeidimą, nes jis veiksmingas tik tuomet kai stipriai užspaustas – kitaip nesustabdysite kraujavimo. Tačiau stipraus kraujavimo ir gyvybės ar mirties atveju, kritinėje situacijoje panaudotas turniketas yra veiksmingas būdas sustabdyti kraujavimą ir išlaikyti sužalotą asmenį stabilų, kol jam bus suteikta tinkama medicininė pagalba.

Kritiniai scenarijai, dėl kurių paprastiems žmonėms gali tekti naudoti turniketą, yra automobilių avarijos, šautinės žaizdos, gilūs pjūviai arba sutraiškyta galūnė, susijusi, pavyzdžiui, su trauma darbe.

Dauguma žmonių niekada neatsidurs tokioje situacijoje, kai reikės naudoti turniketą. Vis dėlto, jei kada nors atsidursite vienoje iš šių situacijų, žinodami, kaip tinkamai naudoti turniketą, galite išgelbėti žmogaus gyvybę.

Kada naudoti turniketą kraujavimui stabdyti?

 Turniketas turėtų būti naudojamas dviem atvejais:

  • Jei kraujavimo negalima sustabdyti tiesioginiu spaudimu.
  • Jei dėl kokių nors priežasčių negalima palaikyti tiesioginio spaudimo, net jei jis veikia.

Pirmiausia esant kraujavimui reikia užspausti žaizdą. Jei kraujavimas nedidelis, tiesioginis spaudimas rankomis naudojant tvarstį padės pakankamai sustabdyti kraujavimą, kol atvyks pagalba. Jei sužeista ranka, paprastai rekomenduojama pakelti aukščiau širdies lygio, taip sumažinant kraujo tekėjimą į pačią ranką.

Jei tiesioginis spaudimas nepadeda – tuomet reikia naudoti turniketą.

Antras variantas yra išmoktas iš karo zonos. Kovotojai kovoja, o turniketai leidžia jiems tai daryti. Tai galioja ir civiliams. Žygeiviai turi eiti, kad gautų pagalbą. Daugybinius sužalojimus patyrusiems pacientams reikalingas gydymas, o tam reikia laisvų rankų. Ilgas greitosios pagalbos laukimas sukelia nuovargį gelbėtojo rankose, bandančioje išlaikyti tiesioginį spaudimą ant žaizdos. Todėl kartais siekiant palengvinti situaciją, reikia rinktis turniketą kraujavimui stabdyti.

Turniketą sužeistasis gali užsidėti ir pats. Savarankiškai pritaikyti tiesioginį spaudimą yra daug sunkiau, todėl turniketas gali būti vienintelė išeitis.

Ir pabaigai

Mažai tikėtina, jog gyvenime prireiks panaudoti turniketą, tačiau žinojimas kaip tai padaryti gali išgelbėti gyvybę. Todėl pasitaikius galimybei, pasimokykite, praeikite pirmos pagalbos kursus, sudalyvaukite renginiuose, kuriuose plačiau kalbama apie tokias gelbėjimo operacijas. O kol kas bent jau įsitikinkite, jog jūsų automobilyje yra tinkamas turniketas stipriam kraujavimui sustabdyti.