Teigiama, kad 15 proc. žmonių kenčia nepakeliamus migrenos sukeliamus galvos skausmus, kuriuos mažinti siūloma įvairiausiais metodais ar net vaistais, kuriuos gali paskirti gydytojas. Pasidomėjus, kokie kiti galimi gydymo būdai, „Eurovaistinės“ farmacininkė Laura Vanagaitė sako, kad vienas iš alternatyvių kovos su migrena būdų – joga.
Žinoma jogos trenerė Milana Jašinskytė paaiškina, kad sergantiems migrena labai svarbu išmokti atsipalaiduoti. „Bet koks skausmas, taip pat ir galvos, mus verčia įsitempti, todėl fizinės asanos, kvėpavimo pratimai, „Joga Nidra“ yra tos priemonės, kurios leis atpalaiduoti kūną ir tokiu būdu skausmas pamažu pasitrauks“, – sako M. Jašinskytė.
Pasak jogos instruktorės, fizinės asanos padeda pažinti save, palaiko tonusą ir mūsų kūne sukuria daugiau erdvės. Atsipalaidavęs kūnas sumažina slankstelių užspaudimą, kuris gana dažnai ir sukelia stiprius galvos skausmus.
Milana tikina, kad jogoje pagrindinis skausmo mažinimo būdas – meditacija. „Jos pagalba galite pabūti su savimi, nurimti, nes neretai visgi migrena pasireiškia ne tik dėl paveldimumo, bet ir dėl mūsų gyvenimo būdo, kuris yra itin aktyvus“, – pasakoja pašnekovė.
Vaistininkė primena, kad svarbiausia migreną pastebėti, kai pasireiškia pirmieji simptomai. „Migrena apibūdinama kaip pulsuojantis skausmas, dažniausiai vienoje galvos pusėje. Taip pat prieš akis vaidenasi judantys vaizdiniai ar mirguliuojanti šviesa. Ši liga dažnai susilpnina organizmą, pacientą pykina, o tokie priepuoliai gali trukti nuo 4 valandų iki dviejų – trijų dienų, todėl kuo anksčiau pastebėsite artėjantį migrenos priepuolį, tuo lengviau suvaldysite skausmus“, – pataria „Eurovaistinės“ atstovė.
Galvos skausmą sukelia ir blogas kvėpavimas
Jašinkytės teigimu, jogos pagalba pradedame taisyklingai kvėpuoti. „Dažniausiai žmonių įkvėpimas būna viena trečioji iškvėpimo. Įkvėpimas ilgas, iškvėpimas trumpas. Visą laiką vyksta oro gaudymas, nes organizmas pagauna orą tik tą paskutinę akimirką, kai jo jam labiausiai reikia. Tai reiškia, kad sąmoningai mes labai retai kada kvėpuojame“, – aiškina trenerė.
Taisyklingas kvėpavimas aprūpina visą kūną deguonimi, nuramina visą nervinę sistemą, mažina stresą, kuris yra viena migrenos priežasčių.
Milana pabrėžia, kad kvėpavimo pratimus svarbiausia daryti ištiesta, bet tuo pačiu atpalaiduota nugara. „Iškvėpimas ir įkvėpimas turi būti vienodas. Pavyzdžiui 3 sekundes įkvėpiame, 3 sekundes iškvepiame. Su kiekvienu kvėpavimo pratimu pridedame po sekundę. Sekundes didiname iki tol, kol kvėpavimas pradeda kelti diskomfortą ir jaučiame, jog pradedame dusti“, – taisyklingo kvėpavimo gudrybėmis dalijasi moteris.
Fizinės pozos ir savimasažas
Kalbant apie fizines pozas, galvos skausmus galima palengvinti nulenkus galvą žemyn ir atpalaidavus sprandą. „Galvos nulenkimas priklauso nuo žmogaus galimybių. Jei nuleidus galvą labai žemai, nejaučiate palengvėjo, mažinkite nulenkimo kampą tol, kol pajausite, kaip atsipalaiduoja sprandas“, – teigia M. Jašinskytė.
Kitas efektyvus skausmo mažinimo būdas – tvistinės asanos – rotaciniai judesiai, kurie atliekami sėdint ir ramiai sukantys į vieną ir į kitą pusę. „Atliekant šį judesį, labai svarbus taisyklingas kvėpavimas. Įkvėpiame prieš sukimąsi ir iškvėpiame sukdamiesi. Rotaciniai judesiai yra neutralizuojantys – nei migdantys, nei aktyvinantys, todėl ši poza jus nuramina“, – sako jogos instruktorė.
Migrenos sukeliamo skausmo mažinimui trenerė pataria išbandyti savimasažą, kurio metu dviem pirštais masažuojame sau smilkinius, tada tvirtai braukiame už ausies link sprando, nes tai yra ta vieta, kurią migrenos metu labiausiai reikia atpalaiduoti.
Keli jogos pratimai padėsiantis nuo migrenos:
– Žemyn žiūrintis šuo – saugi ir nesudėtinga poza, kurios metu skatinama kraujotaka viršutinėje kūno dalyje.
– Vaiko poza – dar paprastesnė poza, kurios metu galva nuleidžiama mažesniu laipsniu už žemyn žiūrintį šunį. Ši poza nuramina nervų sistemą ir yra puiki streso mažinimo priemonė.
– Pasilenkimai į priekį – ši poza ramina sprando raumenis, kurie atsipalaidavę sumažina ir galvos skausmą.
– Rotacinės pozos. Rotaciniai judesiai daromi iškvepiant orą, kas leidžia kūnui labiau atsipalaiduoti ir taip nebeskatinti jo įsitempimo.
Pranešimą paskelbė : Laura Bielskė, Eurovaistinė, UAB