Naudinga

Greitųjų COVID-19 testų kasečių rūšiavimas: ar tai tikrai leidžiama?

Pasaulyje masiškai išaugus greitųjų COVID-19 antigeno testų paklausai, svarstoma, kaip tinkamai pasielgti su jų atliekomis. Vien Lietuvoje šių testų atliekų suskaičiuojama šimtais tūkstančių vienetų. Socialiniuose tinkluose pradėjo plisti informacija, kad antigeno testus galima rūšiuoti ir taip neva saugoti gamtą. Vis dėlto, valdžios institucijų rekomendacijos yra priešingos. Kaip yra iš tiesų?

Norėdami daryti kuo mažesnį poveikį gamtai, gyventojai visame pasaulyje per socialinius tinklus platina informaciją, kad susidariusias COVID-19 testų atliekas galima ir net rekomenduojama rūšiuoti. Teigiama, kad atskyrus baltą plastmasinę testo kasetės dalį, ją galima mesti į plastikui skirtus konteinerius.

Be to, stebimos ypač išaugusios testavimo greitaisiais testais apimtys. Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė teigia, kad vien sausio pradžioje greitųjų COVID-19 testų paklausa išaugo daugiau nei du kartus.

„Pasikeitus izoliacijos reikalavimams ir rekomenduojant atlikti savikontrolės tyrimą ar greitąjį antigeno testą, matome itin išaugusią šių testų paklausą. Vien šių metų sausio 1–15 dienomis, palyginti su 2021 m. gruodžio 1–15 dienomis, šių testų pardavimai didėjo kiek daugiau nei 2,4 karto“, – sako V. Budrienė.

„Iki“ tinklo parduotuvėse prekiaujama „Singclean IVD“ COVID-19 antigenų nustatymo seilėse testo rinkiniais, kurie yra patikimi bei saugūs. Šių testų rezultatas paaiškėja vos po 10-15 minučių. Jį atliekant svarbu visos informaciniame lapelyje ar ant pakuotės nurodytos instrukcijos. Testai skirti tik pirminei diagnostikai, profesionaliam naudojimui.

Iniciatyva rūšiuoti greitųjų testų atliekas atrodytų sveikintina, ypač kai jas sudaro nesuskaičiuojamos tonos panaudotų testų. Vis dėlto, medicininių atliekų rūšiavimas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos – plastikinė testo dalis turi sąlytį su pačiu mėginiu, todėl ant jo plastikinių sienelių gali užtikšti skysčių, taip pat jos kaupia tiek pavojingus virusus, tiek bakterijas.

Aplinkos ministerija pateikia rekomendacijas, kaip reikėtų išmesti panaudotus greituosius testus, ir siūlo juos sandariai užrišti net dviejuose maišuose. Remiantis rekomendacijomis, tyrimo atliekas reikėtų įdėti į skysčiams nepralaidų maišą. Tuomet šis turėtų būti įdedamas į dar vieną maišą, tuomet sandariai užrišamas ir išmetamas į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.

Žinoma, tokios atliekos kaip popierinė greitojo testo instrukcija bei kartoninė ar plastikinė pakuotė turėtų būti rūšiuojamos ir metamos į tai atliekų rūšiai skirtus konteinerius.

Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”