Naudinga

Europoje sumažėjo Zikos viruso sukeltos ligos atvejų

Zikos viruso (ZIKV) ligos protrūkis Karibų jūros regiono šalyse ir Amerikoje sumažėjo, todėl sumažėjo ir su kelionėmis susijusių infekcijų skaičius Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse, pranešama naujausioje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro stebėsenos ataskaitoje.

2017 m. iš viso ES/EEE šalyse buvo užregistruoti 274 šios ligos atvejai (sergamumo rodiklis – 0,1 atv./ 100 tūkst. gyv.).  Iš jų 261 atvejis buvo įvežtinis, kai ligoniai užsikrėtė keliaudami po endemines šalis, trys vietiniai: vienas įgytas lytiniu būdu, o du – perduoti iš motinos kūdikiui. 2017 m. nebuvo nei vieno vietinės infekcijos atvejo, susijusio su pernešėjais (uodais). 2017 m. daugiau nei pusė žmonių užsikrėtė Kuboje (55 proc.),  Pietų Amerikoje (15 proc.), kas dešimtas užsikrėtė Azijoje arba Centrinėje Amerikoje (po 10 proc.).

Zikos viruso poveikis Europoje apsiribojo įvežtiniais atvejais ir keliais atsitiktiniais lytiniu keliu plintančiais atvejais. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nepataria riboti kelionių į šalis ir teritorijas, kuriose yra Zikos viruso transmisija. Tačiau PSO nėščioms moterims, atsižvelgiant į padidėjusią mikrocefalijos ir kitų įgimtų apsigimimų riziką, rekomenduoja vengti kelionių į Zikos viruso plitimo zonas, ypač protrūkių metu

Zikos virusinė liga – tai uodų platinama liga. Iki 2007 m. viruso cirkuliacija ir keletas protrūkių buvo registruoti tropinėje Afrikoje ir kai kuriose pietryčių Azijos teritorijose. Nuo 2007 m. Zikos virusinės infekcijos protrūkiai registruojami Ramiojo vandenyno salose, 2015 m. šios ligos protrūkis pirmą kartą užregistruotas Pietų Amerikoje.

Zikos virusą platina ne tik uodai. Jis gali būti perduotas vaisiui per placentą arba gimdymo metu. Yra nustatytų ir lytinio užsikrėtimo atvejų. Tikėtina, kad Zikos virusas gali būti perduodamas per kraujo ir jo komponentų transfuzijas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai įspėja, kad vykstantiesiems į endemines teritorijas skiepų nuo Zikos virusinės infekcijos nėra. Pagrindinės apsaugos priemonės – apsauga nuo uodų įgėlimo. Keliaujantiems į Zikos viruso aktyvaus plitimo šalis rekomenduojama:

  • naudoti uodus atbaidančias medžiagas (repelentus), vilkėti drabužius, saugančius nuo uodų įkandimo;
  • besilaukiančioms ir nėštumą planuojančioms moterims, ketinančioms keliauti į teritorijas, kuriose plačiai išplitusi Zikos virusinė infekcija, atidėti nebūtinas keliones į šiuos kraštus;
  • keliautojams vyrams, grįžusiems iš teritorijų, kur plinta Zikos virusinė infekcija, lytinių santykių metu su moterimi, kuri yra nėščia, visą nėštumo laikotarpį rekomenduojama naudoti prezervatyvus;
  • keliautojams, grįžusiems iš teritorijų, kur plinta Zikos virusinė infekcija, rekomenduojama naudoti prezervatyvus mažiausiai 8 savaites po grįžimo, siekiant apsisaugoti nuo galimo infekcijos plitimo lytiniu keliu. Jeigu prieš ar šio periodo metu išsivysto Zikos virusinės infekcijos simptomai, vyrai turėtų mažiausiai 6 mėnesius naudoti prezervatyvus arba susilaikyti;
  • keliautojams, grįžusiems iš paveiktos teritorijos, kuriems per dvi savaites pasireiškia Zikos virusinės ligos simptomai, patariama kreiptis į savo gydymo įstaigą ir informuoti gydytojus apie buvusią kelionę.

Parengta pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro informacinę medžiagą.

Daugiau informacijos apie Zikos virusą galite rasti čia.

Pranešimą paskelbė: Ieva Janavičiūtė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras