Manote, kad odontologas mato tik burnos ertmės problemas? Klystate. Dantys išduoda kur kas daugiau, nei įsivaizdavote. Pagal dantų, dantenų ir burnos būklę galima spręsti apie viso organizmo sveikatą ir net psichologinę būseną. Dantų ir organizmo sąsajas aiškinamės su Protezavimo-implantavimo (PIK) klinikos gydytojais: gyd. odontologe Jurgita Savickiene, gyd. odontologe-endodontologe Sandra Skuodaite bei gyd. odontologu-ortopedu Raimondu Savicku.
Burnoje atsispindi psichologinė būsena
Dantų būklė glaudžiai susijusi su žmogaus emocine sveikata. Gydytoja-endodontologė Sandra Skuodaitė pastebi, kad psichologinė įtampa kai kuriems žmonėms pasireiškia nevalingu dantų griežimu. Tai yra vienas labiausiai paplitusių miego sutrikimų. „Nudilę paciento dantys (priekinių dantų kandamieji kraštai) išduoda, kad žmogus patiria stresą, įtampą. Dantis būtina saugoti nuo dilimo, priešingu atveju juos tenka restauruoti. Pastebėjus dantų nutrupėjimus, skilinėjimus, reikėtų skubiai kreiptis į odontologą, kuris nustatys bruksizmo priežastis ir parinks optimaliausią problemos sprendimo būdą.“
Burnos sveikata ir organizmas
Dantų ligos – pavojingesnės, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. „Nedaugelis žino, kad dantų ligos neretai apsunkina lėtinių ligų eigą ar jas sukelia. Pavyzdžiui, burnoje esančios bakterijos padidina insulto riziką, be to, gali paskatinti net vėžio ar Alzheimerio ligų atsiradimą.“ Galbūt šie gydytojos odontologės Jurgitos Savickienės pateikti šokiruojantys pavyzdžiai padės įsisąmoninti burnos ertmės ir viso organizmo ryšį bei paskatins skirti didesnį dėmesį dantų priežiūrai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad su sveikatos problemomis susiduriama ne tik tuomet, kai dantys yra nesveiki, bet net ir tada, kai jų netenkama. Gydytojas odontologas-ortopedas Raimondas Savickas informuoja, kad praradus dantis, kyla rimta grėsmė virškinimo sistemos funkcionavimui. „Netekus dantų, maistas tinkamai nesukramtomas, todėl apsunkinamas virškinimo procesas, prasčiau įsisavinamos maistingosios medžiagos. Ilgainiui atsiranda virškinamojo trakto ligos, tokios kaip skrandžio opos, gastritas. Laiku atkūrus dantis, kramtymo funkcija vėl tampa efektyvi ir išvengiama neigiamų sveikatos bei išvaizdos pokyčių.“
Burnos sveikata nėštumo metu
Nėštumas neišvengiamai atneša daugybę pokyčių moters organizme. Gydytoja odontologė Jurgita Savickienė teigia, kad hormonų pokyčiai, rytinis pykinimas, pakitę mitybos įpročiai ir kiti veiksniai neigiamai paveikia ir burnos ertmę. „Hormonų pokyčiai nėščios moters organizme gali sukelti uždegimą ir dantenų kraujavimą. Be to, burnoje esanti rūgštinė terpė gali sąlygoti neigiamą rūgščių poveikį dantų emaliui, todėl nėštumo metu padidėja dantų ėduonies atsiradimo rizika bei dantų jautrumas“. Odontologė taip pat atkreipia dėmesį, kad rūpintis burnos ertmės būkle svarbu ne tik dėl savęs, bet ir dėl būsimo vaikelio sveikatos. Besilaukiančioms moterims negydomos dantų ir periodonto infekcijos gali turėti neigiamą poveikį kūdikiui ir kelia didesnę priešlaikinio gimdymo riziką. Žinoma, periodonto ligos pavojingos ne tik nėščiosioms, bet kiekvienam žmogui be išimties. Sergant periodonto ligomis, į plaučius patenka didesnis bakterijų kiekis. Tai gali komplikuoti plaučių uždegimą ir lėtines obstrukcines plaučių ligas.
Protezavimo-implantavimo klinikos gydytojų pateikti pavyzdžiai leidžia daryti išvadą, kad dantis svarbu atsakingai prižiūrėti ne tik siekiant apsaugoti burnos ertmę nuo ligų, bet ir užtikrinti sveiką viso oganizmo būklę.
Pranešimą paskelbė: Žygimantas Kvartūnas, RAKVA UAB