Jau penktus metus iš eilės visą vasario mėnesį Lietuvoje vykdomas burnos vėžio prevencijos mėnuo. Viešos ir privačios gydymo įstaigos sutinka papildomai neatlygintinai tikrinti Lietuvos gyventojus dėl burnos vėžio. Dalyvaujančių įstaigų kontaktus galite rasti VUL Žalgirio klinikos bei LR Sveikatos apsaugos ministerijos internetinėje svetainėje.
Svarbu, kad bet kokio tipo vėžys būtų kuo ankščiau diagnozuotas ir kuo ankščiau pradėtas gydymas. Vėžys nėra nepagydoma liga, vėžys dažniausiai yra uždelsta liga, ir dėl to tampa sunkiai gydomas ar nepagydomas.
Pagrindiniai nerimą keliantys simptomai yra šie:
Negyjanti žaizdelė burnoje;
Gumbelis burnoje ar gerklėje;
Balta ar raudona dėmė ant dantenų, liežuvio ar burnoje;
Neįprastas kraujavimas, skausmas ar aptirpimas burnoje;
Sunkumas ar skausmas kramtant ar ryjant;
Patinusi žandikaulio dalis;
Pasikeitęs balsas.
Burnos vėžys dažnesnis tarp vyresnio amžiaus žmonių, tačiau „jaunėja” burnos vėžį diagnozuojame studentams, 30-35 metų žmonėms. Dažniau serga vyrai. Nustatyta, kad rūkančių ir mėgstančių gerti alkoholį, o ypač ir rūkančių, ir vartojančių alkoholį rizika susirgti burnos vėžiu nepalyginamai didesnė, nei nerūkančių ir nepiktnaudžiaujančių alkoholiu. Vėžiui burnoje išsivystyti reikšmės turi nevisavertė mityba, vitaminų, ypač A ir E stoka maiste, bloga burnos ir dantų higiena, netinkami, dantenas spaudžiantys dantų protezai, persirgtos virusinės ligos, paveldimumas, saulės apšvieta, profesiniai veiksniai.
Svarbu suprasti – vėžio diagnozei brangiausias yra laikas.
Onkologinių ligų bijoti nereikia, reikia jas laiku diagnozuoti, gydyti ir toliau gyventi visavertį gyvenimą.
Pranešimą paskelbė: Alina Pūrienė, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika