Mitybos specialistė, knygos „Ideali figūra“ autorė, asmeninė trenerė Rūta Beišytė-Aminova apie tokią savo karjerą svajojo dar mokydamasi aštuntoje klasėje. Aktyvi moteris juokiasi, kad daugiau nei prieš dešimtį metų atsiradęs noras tapti asmenine trenere kilo iš savanaudiškų paskatų. Vaikystėje ir paauglystėje Rūta buvo gana putlus vaikas, todėl apie kitą profesiją ji net nesvarstė. Sveiką gyvenimo būdą propaguojanti trenerė sako, kad norint turėti idealią figūrą, pirmiausia reikia sureguliuoti mitybą ir tik tada griebtis sporto.
Norite padailinti savo kūno linijas, sumažinti svorį, o galbūt jo priaugti? Ketverius metus asmenine trenere dirbanti R. Beišytė-Aminova siūlo atkreipti dėmesį į kelis patarimus, kurie leis nepadaryti klaidų norint siekti užsibrėžtų rezultatų.
Vanduo, vanduo ir dar kartą vanduo
Mitybos specialistė siūlo nebijoti vandens – jis turėtų būti mūsų draugas visur ir visame kame. Mūsų kūną profesionali asmeninė trenerė vaizdžiai lygina su tekančia upe: jis turi filtruotis ir valytis.
Apsiskaičiuoti rekomenduojamą išgerti vandens kiekį per dieną galima pagal nesudėtingą formulę: savo kūno masę padauginkite iš 0,03 – jeigu jūs sveriate 60 kilogramų, vadinasi, kad jums reikia išgerti maždaug 1,8 l vandens. R. Beišytė primena, kad išgertą kavos ar žalios arbatos puodelių skaičių taip pat reikia kompensuoti vandeniu. Jei per dieną išgeriate 3 puodelius kavos, tuomet turite išgerti ir 3 papildomas stiklines vandens.
„Daugelis sako, kad vandens negeria, nes tiesiog nenori. Bet vandens ir neturi norėtis. Vandens gurkšnis turėtų būti kaip įkvėpimas. Kitas pasiteisinimas: „Aš pamirštu.“ Ką aš darau, kad prisiminčiau? Pas mane vanduo yra visur – automobilyje, namuose, darbe ant stalo, rankinėje, sporto krepšyje. Vanduo turi jus persekioti visur“, – vandens galia neabejoja asmeninė trenerė ir mitybos konsultantė.
Tiesa, asmeninė trenerė turi patarimą ir tiems, kurie teigia, kad vandens gurkšnojimą jie nuoširdžiai pamiršta: „Jei neprisimenate, kad turite išgerti vandens, tiesiog užsistatytkite priminimą savo telefone ar įspėjimą išmaniąjame laikrodyje, apyrankėje. Šiuo metu aš pati dėviu išmaniąją apyrankę „Samsung Gear Fit2 Pro“, kuri man kartas nuo karto atsiunčia priminimus apie tai, kad išgerčiau vandens, juk vanduo – pats pigiausias ir geriausias būdas ne tik lieknėjimui, bet ir, pavyzdžiui, odos skaistinimui.“
Skirkite dėmesio mitybai
Mityba yra visa ko pagrindas – mes atrodome taip, kaip mes maitinamės. Suvalgyti torto gabalėlį ar plytelę šokolado yra kelių minučių reikalas, o štai valanda ar net pusantros, kurią skirsite tam, kad „sudegintumėte“ tuos saldėsius, yra juodas darbas.
„Iš tiesų daugiau valios mums reikia skiriant mitybai: jeigu jūs sportavote ir rezultatai nesikeičia ilgą laiką – peržiūrėkite, o galbūt netgi griežčiau peržvelkite savo mitybą. Svarbu atsiminti, kad kalorijas mes gauname ne tik su maistu, bet ir su skysčiais. Atrodo, suvalgome nedaug, bet nepamirškite, kad nemažai kalorijų turi, pavyzdžiui, jūsų mėgstama kava, kurią geriate su pienu, cukrumi, o gal net pagardinate sirupu?“, – įspėja mitybos specialistė.
Valgykite penkis kartus per dieną
Neretai pasitaikanti klaida – sportuoti pasiryžę asmenys pradeda mažiau valgyti bei pamiršta svarbiausią dienos raciono valgymą – pusryčius. Mitybos specialistė ragina nepamiršti per dieną valgyti penkis kartus.
„Reikėtų nepamiršti, kad pusryčiai yra ne veltui išrasti – dieną reikėtų pradėti nuo pusryčių. Jų metu tinka valgyti vaisius, įvairiausias kruopas, pilno grūdo duoną. Užkandis, kaip mitybos raciono dalis, yra skirtas tam, kad jūs nesijaustumėte alkani ir nepersivalgytumėte per pietus – tam puikiai tinka jūsų mėgstamas vaisius ar keletas riešutų“, – rekomenduoja mitybos specialistė.
Tiesa, moteris pastebi, kad pietų metu žmonės yra linkę persivalgyti. Šioje situacijoje R. Beišytė-Aminova taip pat turi patarimą – nesirinkti kompleksinių pietų, kuriuos neretai sudaro ne tik sriuba ir karštas patiekalas, bet ir viską vainikuojantis desertas.
„Pietūs yra pagrindinis dienos maistas – rinkitės mėsą ar žuvį. Jeigu nevalgote šių produktų – kruopas. Nesirinkite dienos pietų metu siūlomų rinkinių – ir sriubos, ir karšto patiekalo, ir deserto. Jeigu po pietų jaučiatės apsunkę, jūs patyrėte persivalgymą – organizmas visą energiją skirs maisto virškinimui, o ne tolimesniems dienos darbams. Pavakariai taip pat turėtų sudaryti tokią maisto dalį, kaip ir priešpiečių užkandis, – tie patys riešutai, sriubos dubenėlis ar kefyro kokteilis. Vakarienei tinka baltymai: valgant vakare mes jau neieškome energijos, tad galime rinktis liesesnius pieno produktus, kiaušinius, mėsą ar žuvį“, – pataria asmeninė trenerė.
Nesitikėkite greitų rezultatų
Dažna pradėjusiųjų sportuoti klaida – noras greitai, vos po savaitės ar mėnesio, pasiekti matomų rezultatų, pavyzdžiui, tobulo pilvo preso.
„Reikia suprasti, kad pradžioje bus visko, taip pat svarbu suvokti, kad pradžia nėra sunkiausia. Pradedant sportuoti motyvacija bus didžiulė, nes viskas įdomu, džiaugsitės nauja veikla. Neilgai trukus pastebėsite erzinančius dalykus – ta pati salė, tie patys treniruokliai, tie patys pratimai. Tokiose situacijose reikėtų pradėti ieškoti to, kas jus motyvuoja – galbūt tai muzika ar net nauja sportinė apranga?“, – motyvuoja asmeninė trenerė R. Beišytė-Aminova.
Kreipkitės į specialistą
Pasak Rūtos, pirmiausia reikėtų suprasti vardan ko jūs pasiryžtate keisti savo gyvenimo būdą. Jeigu jus kankina, pavyzdžiui, nugaros skausmai, nereikėtų pradėti improvizuoti pačiam ir užsiimti nugaros stiprinimu namuose – pradžiai reikėtų kreiptis į specialistą.
„Tą patį reikėtų atlikti, jeigu pradedate užsiimti nauja sporto šaka, kuri reikalauja papildomų žinių – net jei galvojate pradėti važinėtis riedučiais, bent keletą pamokų darykite tai su specialistu“, – pastebi Rūta Beišytė-Aminova.
Pranešimą paskelbė : Rūta Pauliukonytė, UAB „Publicum”