Naudinga,  Skanaus!

Artėjant Užgavėnėms dietologė pritaria tradicijų puoselėjimui: išbandykite japoniškų blynų receptą

Užgavėnės – viena iš seniausių, vis dar lietuvių mėgstamų švenčių, turinti ilgametes tradicijas ir nusistovėjusius ritualus. Lašininio ir Kanapinio dvikova, Morės deginimas ir visų laukiamų blynų kepimas yra tradiciniai Užgavėnių šventės atributai. Šiomis dienomis miltinių patiekalų suvalgome daugiau nei įprastai, tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė ramina jų nereikia bijoti, svarbu vartoti įvairesnių rūšių miltus. Kur juos laikyti, kaip išsirinkti sveikatai palankiausius ir iš jų išsikepti purius blynus žiemos išvarymo šventei pataria „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė. 

Svarbiausia vartoti įvairias miltų rūšis

Miltus patiekalams naudojame itin plačiai: iš jų gaminame pagrindinius patiekalus, desertus, padažus. Vieni miltai gaminami permalant grūdus, kiti – iš daržovių, riešutų ar sėklų. Svarbiausia, pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, į savo mitybą įtraukti kuo įvairesnių jų rūšių.

„Viso grūdo miltų gaminiai yra toje pačioje sveikatai palankaus maitinimosi grupėje kaip ir kruopos, tačiau tam, kad nenukentėtų patiekalų įvairovė, viso grūdo miltų patiekalai gali būti vartojami 1–2 kartus per savaitę. Jei miltai yra nerafinuoti, jie turi B grupės vitaminų bei eilę mikroelementų, tarp jų ir seleno, kurio gyvenantiems Lietuvoje žmonėms itin reikia. Tačiau aukščiausios rūšies miltus reikėtų vartoti saikingai, nes pagrindinis jų komponentas yra organizmo greitai įsisavinami angliavandeniai, kurių perteklius nėra pageidaujamas“, – pasakoja gydytoja dietologė.

Pasak specialistės, kuo įvairesnius miltus naudosime, tuo mūsų racionas bus turtingesnis: „Taigi, sakyti, kad miltiniai patiekalai yra nenaudingi, tikrai negalime.“

Sveikiems žmonėms glitimo nereikėtų baimintis

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių renkasi gaminius be glitimo. Pasak gydytojos dr. Editos Gavelienės, sveiki žmonės šio grūdų baltymo baimintis neturėtų, kadangi jis nesukelia jokių neigiamų pasekmių.

„Glitimo visiškai turi atsisakyti asmenys sergantys celiakija. Tai liga, išsivystanti genetinį polinkį jai turintiems žmonėms. Tokių populiacijoje yra apie 1 proc. Glitimas šiems žmonėms paūmina ligos simptomus, todėl net jo pėdsakų šia liga sergančiųjų dietoje neturi būti. Dar yra grupė žmonių, kurių racione glitimo produktų kiekis turi būti maksimaliai sumažintas, tai neceliakiniu jautrumu sergantieji. Šių pacientų sveikatos ir ilgaamžiškumo užtikrinimui beglitiminė dieta – būtina. Tačiau kitiems visiškai išbraukti glitimą iš raciono nėra sveikatai palanku, nes taip yra nuskurdinamas mitybos racionas“, –  pastebi sveikatai palankios mitybos konsultantė.

Pasak prekybos tinklo „Rimi“ operacijų vadovės Olgos Suchočevos, pirkėjai išlieka tradiciški ir daugiausiai renkasi įprastus miltus: „Labiausiai pirkėjai mėgsta kvietinius miltus, kurių iš viso miltų asortimento parduodame apie 65 procentus. Šie miltai – patys universaliausi. Jie tinka tiek saldiems kepiniams, kurie į namų virtuves dažniausiai sugrįžta rudenį ir žiemą, tiek padažų gamybai, duonos kepimui. Miltai – puikus produktas tiems, kurie nori gyventi taupiau. Neretai pirkėjai miltus įsigyja didesnio tūrio pakuotėse, o tai jiems leidžia dar labiau sutaupyti.“

„Rimi“ prekybos centruose gausu įvairių rūšių miltų, tinkančių ir glitimo netoleruojantiems, sveikesnių miltų alternatyvų ar tiesiog naujų ir įdomesnių skonių ieškantiems pirkėjams: „Iš tokių dažniausiai perkami kukurūzų, migdolų, kokosų ar grikių miltai. Dalis pirkėjų išbando avinžirnių, burnočio sėklų bei lęšių miltus.“

Blynų purumui svarbus kepimo būdas

Norint įsigytus miltus išlaikyti šviežius, svarbu juos laikyti tinkamai, kad neužpultų kenkėjai. Pasak specialistės, miltus geriausia laikyti sausoje, vėsioje ir gerai vėdinamoje vietoje, originalioje pakuotėje ar sandariame inde. Geriausia miltus suvartoti iki galiojimo laiko, nurodyto ant pakuotės, pabaigos.

Komercijos operacijų vadovė primena, jog norintys sutaupyti ir miltų įsigyti pigiau, gali laukti specialių akcijų arba pasinaudoti „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Tik jums skirtus „Rimi“ pasiūlymus galima rasti prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad skanius blynus iškepti sudėtinga, „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria pasitelkti kelias gudrybes, kuriomis pasinaudojus blynus sugebės išsikepti kiekvienas. „Pirmiausia svarbu gerai įkaitinti kepimo paviršių. Jei ant gerai įkaitusios keptuvės užlašinsite kelis lašus vandens – vandens lašeliai pradės šokinėti. Taip įsitikinsite, kad temperatūra tinkama blynų kepimui. Kepant blynus nepamirškite, kad jų nederėtų spausti kepimo mentele, nes jie praras savo purumą, tad vartykite atsargiai“,  – sako Lina Barčaitė, kviesdama eksperimentuoti ir į blynų tešlą dėti bananus, obuolius ar kitus mėgstamus ingredientus, kurie patiekalui suteiks naujų skonių.

„Rimi“ kviečia paminėti Užgavėnių šventę ir namuose išsikepti egzotiškųjų blynų iš Japonijos.

RECEPTAS

Japoniški purūs blynai

Jums reikės:

3 vnt. kiaušinių;

40 g. cukraus;

20 ml. pieno;

10 ml. aliejaus;

0.5 šaukštelio vanilinio cukraus;

30 g. miltų;

1 šaukštelio acto;

1 šaukštelio kepimo miltelių.

Patiekiant:

Uogienės;

Uogų.

Gaminimo eiga:

  1. Dideliame dubenyje išplakite kiaušinio trynius su aliejumi, pienu, vaniliniu cukrumi iki putų, kol masė padvigubės.
  2. Persijokite miltus ir įmaišykite į kiaušinių plakinį.
  3. Į kitą dubenį supilkite kiaušinių baltumus ir plakite su virtuviniu plakikliu. Plakdami po truputį suberkite cukrų.
  4. Masę plakite, kol taps standi. Baigdami plakti kiaušinių baltymus, įpilkite acto (tinka ir citrinų sultys). Į išplaktą kiaušinių trynių masę po šaukštą atsargiai įmaišykite kiaušinių baltymus
  5. Įkaitinkite keptuvę, patepkite aliejumi. Tam naudokite konditerinį šepetėlį arba virtuvinį popierinį rankšluostį. Kaitra turi būti maža. Labai lėtai su konditeriniu maišeliu formuokite apskritus aukštus blynus, juos kepkite uždengtus po dangčiu 4 minutes iš abiejų pusių.
  6. Patiekite su mėgstama uogiene, medumi arba uogomis.

Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR
Artėjant Užgavėnėms dietologė pritaria tradicijų puoselėjimui:  išbandykite japoniškų blynų receptą