Skanaus!

Alkoholis: jo vartojimas ir pardavimo laikas

Bėgant metams alkoholio pardavimo laikas Lietuvoje keitėsi, tokiu būdu siekiant sumažinti alkoholio vartojimą – ir tai nestebina, nes Lietuva pagal suvartojamo alkoholio kiekį per metus pasaulyje užima ketvirtąją vietą. Taigi, koks yra alkoholio pardavimo laikas Lietuvoje, kas yra standartinis alkoholio vienetas ir kokia yra saugi alkoholio norma?

Iki kada parduodamas alkoholis

Nuo 2018 m. sausio 1 d.:

  • Alkoholio pardavimo laikas darbo dienomis: nuo 10 val. iki 20 val.
  • Alkoholio pardavimo laikas savaitgaliais: šeštadienį nuo 10 val. iki 20 val., o sekmadienį nuo 10 val. iki 15 val.

*Alkoholis neparduodamas jaunesniems nei 20 m. amžiaus žmonėms.

Standartinis alkoholio vienetas: kaip apskaičiuoti

Labai dažnai kalbant apie alkoholio vartojimą yra minimi alkoholio vienetai, tačiau tai daugelį vartotojų glumina ir nepadeda suprasti, apie kokį alkoholio kiekį yra kalbama. Standartinis alkoholio vienetas yra 8 g arba 10 ml (1 cl) gryno alkoholio, tačiau tai nedaug pasako vartotojams, kurie nori išsiaiškinti, kiek alkoholio vienetų jie suvartoja per dieną.

Taigi, norėdami alkoholinį gėrimą paversti alkoholio vienetais, turėtumėte alkoholio kiekį mililitrais padauginti iš proc. APT (alkoholio kiekis procentais tūryje) ir padalinti iš 1000. Pavyzdžiui, jei alaus butelis yra 0,5 l ir jame yra 5% alkoholio (APT), reikėtų atlikti tokį aritmetinį veiksmą: 500 ml x 0,05 proc. x 0,8 g/l ÷ 10 g = 2 standartiniai alkoholio vienetai.

Keletas alkoholio kiekio alkoholiniuose gėrimuose pavyzdžių:

  • Vidutinio stiprumo alus (3,5-4 proc. APT) – 0,5 l yra lygūs 2 alkoholio vienetams;
  • Maža raudonojo vyno taurė (11-12 proc.) – 1,5 alkoholio vienetai;
  • Didelė raudonojo vyno taurė (12 proc.) – 175 ml. yra lygūs 2 alkoholio vienetams;
  • Raudonojo vyno butelis (12 proc.) – 750 ml. yra 9 alkoholio vienetai;
  • Stiprieji alkoholiniai gėrimai (pvz. viskis) – 750 ml. yra lygūs 28 alkoholio vienetams.

SVARBU: Neretai ant alkoholinių gėrimų etikečių vartotojams jau būna nurodyta, kiek alkoholio vienetų yra alkoholinio gėrimo butelyje (pagal butelio tūrį ir alkoholinio gėrimo stiprumą).

Saugi alkoholio norma

Nors būtina pabrėžti, jog alkoholio vartojimas yra žalingas žmogaus sveikatai, kalbant apie jo vartojimą dažnai yra nurodoma ir saugi alkoholio norma, kuri skiriasi vyrų ir moterų atžvilgiu. Ši norma yra matuoja jau minėtais alkoholio vienetais.

Specialistų vertinimu, sveikatos problemų nesukelianti saugi alkoholio norma vyrams yra 3 alkoholio vienetai per dieną arba 21 vienetas per savaitę, tačiau turi būti bent dvi dienos per savaitę, kurių metu visai nebūtų vartojama alkoholio. Tuo tarpu moterims saugi alkoholio norma yra 2 alkoholio vienetai per dieną arba 14 vienetų per savaitę, lygiai taip pat dvi dienas per savaitę alkoholio nevartojant. Taigi, jei per dieną ar savaitę yra suvartojama daugiau alkoholio vienetų, susiduriama su padidinta arba didele rizika, kuomet gali atsirasti įvairių sveikatos problemų, pvz., padidėti kraujo spaudimas, prasidėti kepenų cirozė, atsirasti fizinių ir psichologinių problemų, pablogėti socialinis gyvenimas ir kt.