Naudinga

A.Kubilienė: prieš „šampaną vaikams“ – ir Lietuvos moksleivių parlamentas

Seimo Ekonomikos komitetui svarstant siūlymą uždrausti pardavinėti vaikams skirtus gėrimus pakuotėse, klaidinančiai panašiose į alkoholinius gėrimus įstatymo projekto autorė ir Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė primena, jog apie problemą diskutuojama jau beveik dešimtmetį.

„Viešoje erdvėje „vaikiško šampano“ ir į jį panašių prekių problemą pirmieji iškėlė patys moksleiviai. Būtent tokį siūlymą dar 2010 metais diskusijos Seime metu suformulavo Lietuvos moksleivių parlamento atstovai. Jų teigimu, „vaikiškas šampanas“ ir kiti alkoholį imituojantys gėrimai ugdo jaunimo įprotį vartoti alkoholį, skatina šio žalingo įpročio paplitimą visuomenėje ir yra susijęs su platesne visuomenės problema – suaugusiųjų tolerancija jaunimo alkoholio vartojimui, kuomet tėvai duoda ragauti alkoholinių gėrimų švenčių metu, o suaugusieji atlaidžiai žiūri į alkoholio pardavimą nepilnamečiams“, – sakė Seimo narė Asta Kubilienė.

Trečiadienį Seimo Ekonomikos komitetas svarstys Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projektus, tarp kurių yra ir Seimo narės Astos Kubilienės siūlymai. Iniciatorė teigia nustebusi sulaukusi neigiamos Vyriausybės išvados ir joje dėstomų argumentų, neva tai būtų nepagrįstas verslo varžymas. Į šiuos nuogastavimus atsakymą turėtų pateikti privaloma notifikavimo ES institucijoms ir valstybėms narėms procedūra.

Pasak Astos Kubilienės, ši diskusija leidžia klausti –  kieno pusėje yra Seimas? Sveikai augančio vaiko ar pinigus kaupiančio verslo? Viešoje erdvėje išsakyti argumentai, kad tema neišdiskutuota, neatlaiko kritikos, nes pirmasis projektas pateiktas dar 2016 metų gruodžio mėnesį. Kitas oponentų teiginys, neva šiuo klausimu nėra deramų mokslo tyrimų, yra tiesiog juokingas. Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė atkreipia dėmesį, jog aplinkybė, kad vaikai imituoja suaugusiųjų elgesį, yra aprašyta daugybėje knygų ir mokslo studijų. Galų gale, nors truputį laiko praleidžiant su vaikais, tai taip akivaizdu, kad nereikia jokių vadovėlių.

Pranešimą paskelbė: Liutauras Ulevičius, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga