Skanaus!

Kibinai: iš kur jie atsirado ir kaip yra gaminami

Kai galvojame apie tradicinę lietuvių virtuvę, neretas iš mūsų tarp vardijamų patiekalų pamini ir kibinus – šiuos iš pirmo žvilgsnio labai paprastus tešlos ir mėsos pyragėlius. Tačiau, deja, kaip ir daugelio kitų tradiciniais vadinamų patiekalų, kibinų recepto sukūrimo nuopelnai atitinka ne lietuviams. Taigi, iš kur atsirado kibinai ir kaip jie yra gaminami?

Iš kur atsirado kibinai?

XIV a. Lietuvoje kibinai atsirado karaimų dėka. Po žygio į Krymą Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas kartu su savimi į Lietuvą pasiėmė ir karaimus, suteikdamas jiems žemių šiaurinėje Trakų dalyje. Taigi, būtent Trakuose prasidėjo kibinų gamyba mūsų šalyje.

Įdomu tai, kad skirtingai nei mes šiandien, karaimai kibinų niekuomet negamino iš kiaulienos, kadangi jie laikosi košerinio maisto taisyklių. Karaimai kibinus gamino tik iš avienos ir svogūnų. Ir nors jautiena yra priskiriama košeriniam maistui, pradžioje jie jos nenaudojo. Pastaroji pradėta naudoti tik tuomet, kai jie persikėlė gyventi į Lietuvą, nes avių auginimu mūsų šalyje užsiėmė tik nedaugelis, tad jiems teko prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių.

Kibinų gamyba

Šiandien mes kibinus gaminame pačiais įvairiausiais būdais, todėl ir skirtingų rūšių kibinų Lietuvoje yra daugybė, įskaitant ir kibinus su ėriena ar jautiena. Kita vertus, populiariausiais kibinais neabejotinai išlieka tie, kurie gaminami su kiauliena, tačiau ne ką rečiau galima sutikti ir kibinų su vištiena, grybais, varške ir špinatais. Be to, galima paskanauti ir desertinių kibinų. Daugelis prie stalo patiekia ir guliašo sriubą.

Norint kibinus pasigaminti namuose ir tai daryti remiantis originaliu kibinų receptu, reikėtų naudoti kapotą mėsą. Taigi, jums reikės:

  • 350 g miltų;
  • 200 g sviesto;
  • 200 g riebios grietinės;
  • 2 kiaušinių plakinio ir 1 kiaušinio tepimui;
  • 400 g sprandinės (kokią mėsą nuspręsite pasirinkti, priklauso tik nuo jūsų skonio);
  • 2 vidutinio dydžio svogūnai;
  • Druska, pipirai, lauro lapai.

Pirminiame žingsnyje miltus turėtumėte išvolioti su sviestu, siekiant drėgną smėlį primenančios konsistencijos. Tuomet įberkite žiupsnelį druskos, įpilkite kiaušinių plakinį ir grietinę. Tešlą reikėtų maišyti tol, kol ji taps vientisa ir nebelips prie rankų. Paruoštą tešlą palikite dubenėlyje ir uždenkite jį maistine plėvele, palikdami šaldytuve ne mažiau kaip 30 min. Kol tešla bus šaldytuve, pradėkite ruošti kibinams skirtą įdarą. Mėsą supjaustykite nedideliais gabalėliais ir sumaišykite su smulkiai supjaustytais svogūnais bei prieskoniais.

Po gero pusvalandžio iš šaldytuvo išėmę tešlą padalykite ją į porcijas, suformuokite lygios formos blynus ir iškočiokite juos taip, kad kiekvienas jų taptų šiek tiek pailgas. Tuo tarpu jų dydis turėtų būti vos didesnis už delną. Kai iškočiotos tešlos blyneliai bus paruošti, ant jų uždėkite pagamintą įdarą. Tuomet tešla apglėbkite įdarą ir suspauskite tešlos blynelių viršų taip, kad suformuotumėte kibino formą. Kai tai padarysite, aptepkite kibiną kiaušinio plakiniu. Kibinus kepkite 30 min. iki 200 °C įkaitintoje orkaitėje. Po 30 min. galėsite skanauti nuostabaus skonio kibinus!